You are here
10-rdzeniowy SoC? Szykujcie się na MediaTek Helio X20 News 

10-rdzeniowy SoC? Szykujcie się na MediaTek Helio X20

Wyścig na ilość rdzeni w smartfonowych układach scalonych wydaje się nie mieć końca. Dwa czy cztery rdzenie nie robią już na nikim wrażenia. Coraz częściej spotykane są nawet 8-rdzeniowe procesory. Jak widać MediaTekowi to nie wystarcza…

MediaTekHelioX20

Tak, niebawem w urządzeniach mobilnych zagoszczą układy MediaTeka wyposażone w 10 rdzeni, a uściślając, model Helio X20.  Co ciekawe, poza zwiększoną wydajnością, nowy trzyklastrowy SoC będzie mógł się pochwalić zmniejszonym o 30% zużyciem energii w stosunku do układów dwuklastrowych.

Jak można zauważyć na powyższej grafice, rdzenie będą się od siebie różnić, zaś ich aktywność zostanie uzależniona od złożoności procesów wykonywanych przez obsługiwane urządzenie. W przypadku niewymagających zadań pracować będą jedynie rdzenie Cortex-A53, zaś kiedy użytkownik zdecyduje się na „odpalenie” zaawansowanych trójwymiarowych gier, do pracy ruszy cały układ składający się z 4 rdzeni Cortex-A53 (1,4 GHz), 4 rdzeni Cortex-A53(2,0 GHz) oraz 2 rdzeni Cortex-A72 (2,5 GHz). Oczywiście istnieje jeszcze tryb „pośredni”, w którym działają Cortexy A-53, taktowane zegarem 2,4 GHz. W Helio X20 pojawi się również nowy układ graficzny Mali T800.

Tytułowy SoC, według zapowiedzi, będzie w stanie obsługiwać nagrywanie w rozdzielczości 4K oraz łączność LTE, co jest na chwilę obecną standardem. 

NowyMediaTek

Przyznam, że bawi mnie ta producencka walka na rdzenie, gdyż nawet w przypadku 4-rdzeniowych konstrukcji możemy cieszyć się wydajnością na więcej niż zadowalającym poziomie. Naprawdę nie każdy będzie w stanie wykorzystać moc zawartą w najnowszych Snapdragonach tudzież Mediatekach.

Wydajność to nie wszystko, przecież nowe układy są oszczędniejsze w kwestii baterii w stosunku do poprzedników – tak przynajmniej twierdzą ich producenci. Z moich obserwacji wynika niestety coś zupełnie innego. Mimo zapewnień firm nowe układy trudno nazwać energooszczędnymi i wiecie co? Czuje się jak podczas kampanii wyborczej na prezydenta Polski – każdy obiecuje, lecz wiem doskonale, że na obietnicach się skończy. Czy moje obawy są uzasadnione? Przekonamy się dopiero w przyszłym roku, gdyż rynkowa premiera MediaTek Helio X20 datowana jest 2016 r.

Skoro poruszyliśmy już temat kiepskich baterii – myślę, że warto wyposażyć się w PowerBanki z naszego sklepu.

Źródło: anandtech

Related posts

Leave a Comment