Blu-ray w służbie 4K: nowy standard

Napędy Blu-Ray już niedługo odtworzą wideo w rozdzielczości UHD, na nowym nośniku przeznaczonym specjalnie do obsługi obrazu w najwyższych rozdzielczościach. Jedyną wadą obrazu w UHD/4K jest jego waga, godzina surowego materiału przy liczniku 23.976fps (co jest najniższą granicą płynności dla transmisji obrazu i dźwięku) podczas nagrywanuia na codecu ProRes waży około 318 GB (!).

Dokończono właśnie pisanie nowej specyfikacji dla formatu Blu-Ray, która uwzględnia wielkość plików w rozdzielczości Ultra HD, czyli 3840×2160 pikseli. Dodatkowo zaktualizowany format ma wspierać nowe formaty dźwięku przestrzennego, High Dynamic Range oraz wideo o wysokiej płynności (czyli 60 klatek na sekundę i więcej). Słychać też pogłoski o cyfrowym łączeniu zawartości, czyli możliwości korzystania z contentu na innych urządzeniach.
Oczywiście główna różnica to pojemnośc płyty, która została zaktualizowana z odpowiednio 25 i 50 GB dla jednowarstwowych i dwuwarstwowych płyt do 66  i 100 GB.  Samsung już wypowiedział się na temat planów na wprowadzenie odtwarzaczy zgodnych z nowym standardem.
 
Nowe nośniki są naturalnym elementem rynku, co kilka lat zazwyczaj zachodzi konieczność wymiany ze względu na ograniczenia objętości. Należy oczywiście wziąć pod uwagę rolę światowej sieci w dystrybucji danych, co spowalnia cykl wymiany nośników, w miarę jak rosną prędkości łącz dostępnych dla użytkowników komercyjnych. W czasach galopującego rozwoju dystrybucji cyfrowej coraz rzadziej sięgamy po płyty. Warto jednak wspomnieć, że Blu-Ray jest wygrywającym nośnikiem, kilka lat temu położył swojego konkurenta HD-DVD, a dzięki wsparciu Sony przy produkcji konsol, zapewnił sobie sprzedaż w jednym z ostatnich rynków na których „twardy” nośnik się jeszcze sprzedawał.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6480 More posts in News category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...