Zacznij już teraz bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej!
Jak podaje firma Doctor Web, od jesieni 2012 roku miało miejsce prawie 8300 ataków na komputery klientów polskich banków. Z przeprowadzonych badań wynika, że do ataków zostało wykorzystane szkodliwe oprogramowanie typu Zeus p2p (Trojan.PWS.Panda). W związku z tym ING Bank Śląski wraz z rosyjskim producentem programów antywirusowych przygotował siedem zasad, które określają bezpieczne korzystanie z bankowości elektronicznej. Cyberprzestępcy uwielbiają programy typu trojan, za pomocą których potrafią zainfekować system i wykraść nasze poufne dane jak loginy czy hasła. W ten sposób potrafią opróżnić nasze konta z pieniędzy, czy pocztę e-mail z ważnych informacji.
Zeus p2p został stworzony tak, że zamieszcza fałszywe komunikaty na stronach, które przypominają serwisy bankowości elektronicznej i w ten sposób nakłaniają klienta to wykonania tzw. przelewu testowego. Po dokonaniu przelewu wyświetla się nam fałszywy formularz przelewu, a gdy zakończy się proces autoryzacji transakcji, środki z naszego rachunku trafiają na konta cyberprzestępców.
Boris Sharov, CEO z firmy Doctor Web mówi: „Zeus p2p jest zagrożeniem obecnym w Polsce już od 2011 roku, kiedy to odnotowano pierwsze przypadki ataków wykorzystujących to złośliwe oprogramowanie. Jest to jeden z najpopularniejszych i najgroźniejszych wirusów pod względem szkód, jakie może wywołać dla osób korzystających z bankowości elektronicznej. Obecnie trwa wyścig pomiędzy cyberprzestępcami a producentami oprogramowania zapewniającego ochronę przed atakami w sieci. Niewiedza użytkowników komputerów stanowi atut, z którego chętnie korzystają hakerzy, dlatego chcemy ponownie zwrócić uwagę na ten problem.”
Z Badań przeprowadzonych przez Laboratorium Doctor Web wynika też, że najczęstszymi ofiarami Zeusa są Polacy, Niemcy i Amerykanie. Żeby przeciwdziałać atakom cyberprzestępców opracowano 7 zasad, które pomogą zminimalizować ryzyko.
- Do logowania się na stronę banku używaj tylko znanych i bezpiecznych komputerów. Nie korzystaj a tym celu z komputerów ogólnodostępnych, które są np. w kawiarence internetowej czy na uczelni.
- Zawsze sprawdzaj, czy wchodząc na stronę swojego banku nie zostałeś przekierowany na stronę łudząco do niej podobną. W tym celu sprawdź, czy adres witryny zaczyna się od „https: //” oraz czy wyświetla się symbol zamkniętej kłódki, będziesz wiedzieć czy dane na stronie są szyfrowane.
- Zawsze powinna „zapalić Ci się czerwona lampka”, gdy bank pyta Cię o hasło lub inne poufne dane. W takim przypadku to na pewno nie jest bank, a hakerzy próbujący wykraść Twoje dane.
- Nigdy nie otwieraj wiadomości i dołączonych do nich załączników nieznanego pochodzenia. Otwarcie takiego załącznika, będącego np. rzekomą fakturą do transakcji, skutkuje często zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem.
- Jesli logjesz się do banku w swoim telefonie, sprawdź czy masz zainstalowany program antywirusowy, który musi być na bieżąco aktualizowany.
- Nigdy nie używaj wyszukiwarek internetowych do znalezienia strony swojego banku. Wyszukane w nich linki mogą prowadzić do fałszywych lub zawierających wirusy stron.
- Po zalogowaniu się na stronę banku nie odchodź od komputera, a na koniec zawsze pamiętaj o wylogowaniu się z systemu.
Aby podnosić świadomość klientów, ING Bank Śląski zaleca, aby sprawdzać historię operacji w celu ujawnienia transakcji, których nie wykonaliśmy. źródło: ING Bank Śląski, Doctor Web Wszyscy, którzy szukają dobrego programu antywirusowego do ochrony swojego komputera, znajdą go u nas na stronie sklepu:
„Należy zwracać szczególną uwagę na transakcje dokonane kartą debetową lub kredytową. Jeśli wykryjemy niezgodność, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt do swojego banku. Jako bank dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym klientom jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zachęcamy osoby korzystające z bankowości elektronicznej do wzmożonej czujności. Po połączeniu sił jesteśmy w stanie ograniczać skutki ataków.” – mówi ekspert Paweł Olszar z Departamentu Przeciwdziałania Oszustwom z ING Bank Śląski.
Musimy bardzo uważać korzystając z bankowości elektronicznej. Jest łatwa szybka i przyjemna, ale hakerzy też się rozwijają i znajdują coraz to nowe drogi, by okradać nas z naszych poufnych danych, a co za tym idzie, z naszych pieniędzy. Doctor Web przechwyciło sieć zainfekowanych komputerów i dzięki temu serwery dane użytkowników nie trafiły w ręce cyberprzestępców.
https://www.vipmultimedia.pl/sklep/