You are here
Rola telefonu komórkowego? artykuły 

Rola telefonu komórkowego?

Firma badawcza „ARC rynek i Opinia” opublikowała wyniki badania postrzegania roli telefonu komórkowego w życiu Polaków przeprowadzonego na zlecenie „Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji”. Dane, które zostały pozyskane są dość zaskakujące.

Telefon funkcje Slide

Badania ujawniają, iż telefon komórkowy towarzyszy Polakom przy większości sytuacji codziennego życia. Używamy „komórek” niemal przy każdej możliwej sytuacji – często do „zabicia czasu” (w środkach komunikacji, różnego rodzaju poczekalniach czy toalecie), ale też do umilania czasu (rozrywka) lub do pracy.

Mnogość okazji i sytuacji, w których sięgamy po telefon, ma związek z jego wielofunkcyjnością. Obecnie klasyczne formy komunikacji za pomocą rozmów głosowych lub SMS to tylko jedna z wiele funkcji, jakie oferuje telefon komórkowy (a być może często wręcz funkcja poboczna). Warto wskazać, że 80% badanych posiada smartfony, które stały się obecnie wielofunkcyjnymi urządzeniami multimedialnymi nierzadko z parametrami technicznymi dorównującymi dobremu komputerowi. Prawie wszyscy użytkownicy smartfonów korzystają z aplikacji mobilnych, z czego nieco ponad połowa codziennie lub prawie codziennie. Biorąc pod uwagę fakt, iż tradycyjne telefony stopniowo znikają z rynku (producenci wstrzymują produkcję większości tradycyjnych modeli oraz ich rozwój technologiczny), można spodziewać się dalszego wzrostu penetracji smartfonów i, co za tym idzie, jeszcze większej popularyzacji aplikacji mobilnych.

Telefon funkcje Screen 3

Telefon budzi w nas wiele emocji, z których przeważają emocje pozytywne. Co trzeci badany kojarzy telefon z komfortem i wygodą. Do najczęściej wskazywanych emocji pozytywnych należą również: radość, ekscytacja, entuzjazm, czy też poczucie bezpieczeństwa oraz zadowolenie. Emocje negatywne mają mniejszy udział, a wśród nich respondenci najczęściej wskazywali zdenerwowanie, złość, irytację (19% wskazań). Mamy zatem z telefonem relację jak z dobrym przyjacielem – zbudza w nas pozytywne emocje i jesteśmy szczęśliwi, że go mamy, czasami natomiast zdarza mu się nas zirytować lub zezłościć.

Polacy są bardzo przywiązani do swoich telefonów niezależnie od płci, czy wieku – 2/3 badanych praktycznie zawsze ma telefon przy sobie, blisko połowa respondentów twierdzi, że jest on absolutnie niezbędny w życiu codziennym. Wynika to z szeregu korzyści, jakie telefony zapewniają ich użytkownikom, m in. pozwalają na zaoszczędzenie czasu poprzez substytuowanie różnych innych urządzeń. Dzięki telefonom komórkowym nasze życie stało się zatem łatwiejsze i bardziej komfortowe. Jakkolwiek posiadanie telefonu jest w dzisiejszych czasach raczej koniecznością, to jednak z naszego badania można wywnioskować, że Polacy lubią swoje telefony.

Telefon funkcje Screen

Potwierdzeniem faktu silnego związania badanych z telefonem są również wyniki pytania, w którym badani zostali zapytani, jak by się czuli w sytuacji pozbawienia dostępu do telefonu przez jeden dzień. Mniej niż połowa z nich czułaby się co prawda w miarę normalnie, lecz wśród innych emocji dominują te negatywne (zdenerwowanie, panika, przerażenie). Wynika to z szerokiego spektrum potrzeb zaspokajanych obecnie przez telefon. Pozbawiając kogoś tego urządzenia, odbieramy mu nie tylko możliwość komunikowania się głosowo lub tekstowo z innymi osobami, lecz utrudniamy zaspokojenie wielu innych potrzeb, luźno nawet związanych z podstawową funkcją komunikacyjną telefonu. Poczucie straty wynikające z hipotetycznego pozbawienia kogoś telefonu można wyjaśnić, odwołując się do psychologicznej teorii tzw. deprywacji sensorycznej.

Znaczenie telefonu w życiu rośnie – blisko 3/4 badanych twierdzi, że używa telefonu częściej niż kiedyś i zaspokaja on coraz więcej potrzeb. 2/3 respondentów nosi telefon zawsze przy sobie częściej niż kiedyś, dla 58% badanych telefon zyskał na znaczeniu w ostatnim czasie. Połowa badanych czerpie z korzystania z telefonu coraz więcej radości.

Telefon funkcje Screen 2

Oprócz potrzeby podstawowej komunikacji (rozmowy i SMSy), telefony w pierwszej kolejności zaspokajają potrzeby związane z pomiarem czasu (zegarek, budzik) czy też liczeniem (kalkulator) oraz robieniem zdjęć i filmów. W bardzo dużym stopniu telefony pomagają w nawigacji czy szukaniu miejsc na mapie, służą do przeglądania Internetu (dostęp do informacji, social media, prognozy pogody czy poczty e-mail) oraz odtwarzania muzyki i filmów.

Telefony mogą zatem zastępować bardzo wiele podstawowych przedmiotów użytkowych, takich jak zegarek, kalkulator, latarka, notes czy mapa, ale również bardziej złożone urządzenia, np. aparat fotograficzny/kamera, odtwarzacz muzyki, czy komputer. Jest to zasługa wysokiej mocy obliczeniowej i zaawansowania technologicznego współczesnych smartfonów oraz rozwoju aplikacji mobilnych, które zawłaszczają sobie kolejne potrzeby zaspokajane dotychczas bez użycia telefonu.

Telefon funkcje Screen 4

Uzyskane w badaniu wyniki pozwalają stwierdzić, że telefon komórkowy jest nieodłącznym elementem życia Polaków, w zasadzie niezależnie od grupy demograficznej i ten trend będzie się tylko umacniał w przyszłości. Można spodziewać się zwłaszcza dalszej popularyzacji użycia telefonów w takich obszarach jak geolokalizacja, zarządzanie finansami, dostęp do Internetu czy robienie zdjęć/materiałów video.

Większość badanych z entuzjazmem odnosi się do używania telefonów do jeszcze mało dostępnych obecnie funkcji, np. kontaktu z lekarzem, obsługi urządzeń w domu czy e-administracji. Potencjał do zaspokajania przez telefon kolejnych potrzeb życia codziennego, które być może teraz trudno sobie jeszcze wyobrazić, jest więc bardzo duży – w końcu jeszcze 20 lat temu mało kto spodziewał się, że będziemy nosić w kieszeni urządzenia niewiele ustępujące komputerom.

Źródło: Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, ARC Rynek i Opinia, Smartphone2016.com

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment