Czym się kierować przy zakupie używanego smartfona?
Dla wielu osób przedłużenie umowy na usługi telekomunikacyjne jest równoznaczne z wymianą telefonu na nowszy model. Jednak jakby nie patrzeć, oferty operatorów nie są wcale takie atrakcyjne, szczególnie po dokładnym przeanalizowaniu cen. Możemy oczywiście kupić nową słuchawkę w stanie fabrycznym podczas wizyty w sklepie ze sprzętem elektronicznym. Jednak w popularnych sieciach sprzedaży, budżetowe smartfony osiągają ceny podobne do cen tych topowych, używanych urządzeń na wolnym rynku. Jeśli zdecydujemy się na sprzęt z drugiej ręki, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
1. Stan wizualny – pierwszą czynnością powinny być staranne oględziny sprzętu. O ile rysy na telefonie to kwestia wyłącznie estetyczna, o tyle wgniecenia mogą być pozostałościami po upadku, co jednocześnie mogło spowodować pogorszenie stanu technicznego lub nawet uszkodzenie podzespołów.
2. Ekran – warto sprawdzić spasowanie wyświetlacza. Wystające elementy mogą świadczyć o jego wymianie, co znacząco obniża wartość telefonu. O rysach nie wspominam, gdyż ich akceptacja jest sprawą indywidualną. Powinniśmy także dokładnie sprawdzić, czy na ekranie nie pojawiają się tak zwane „martwe pixele”. Są to małe przebarwione punkciki, zazwyczaj koloru szarego.
3. Bateria – warto spojrzeć na to czy akumulator pochodzi od producenta. Zamienniki (nawet te ze zwiększoną pojemnością) naszych skośnookich przyjaciół, nie należą do wydajnych.
4. Akcesoria – najlepiej jakby zestaw posiadał jak największą ilość akcesoriów tj. ładowarka, kabel USB, kabel HDMI, czy pokrowiec.
5. Legalność – jeśli nie chcemy paść ofiarą pasera warto sprawdzić kilka rzeczy. Oczywiście najlepszym wyjściem będzie podejście ze sprzedawcą na najbliższy posterunek policji celem weryfikacji legalności pochodzenia urządzenia. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto zwrócić uwagę na pudełko, a właściwie czy nr imei telefonu zgadza się z tym z opakowania. Muszą być jednakowe. Osoba od której kupujemy smartfon powinna mieć przy sobie dowód zakupu oraz gwarancje, która nawet nieważna, zwiększy nasze bezpieczeństwo przy transakcji.
6. Umowa – Ostatnią rzeczą o której powinniśmy pamiętać jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży telefonu komórkowego, tak aby w razie późniejszej odsprzedaży łatwo można było potwierdzić nasze prawo do posiadanego sprzętu.
Te proste rady powinny uchronić nas przed przykrym zawodem związanym z kupnem niepełnowartościowego telefonu.