Parrot Bebop 2 Power FPV Pack — recenzja drona
Mówi się o tym, że Parrot Bebop 2, szczególnie w wersji Power FPV Pack, bez problemu może rywalizować ze sprzętem DJI (np. Phantomen). Postanowiłem sprawdzić, czy dron faktycznie należy do wyższej-średniej półki, która ma niewiele wspólnego z zabawkami za kilkaset złotych. Przekonajmy się więc, czy testowy egzemplarz sprostał naszym wymaganiom.
Drony stają się coraz popularniejszymi urządzeniami, z których korzystają nie tylko profesjonaliści wykorzystujący je do pracy, ale także amatorzy podniebnych wojaży. Wybór drona nie jest niestety rzeczą prostą, gdyż poza samymi rozwiązaniami, producentem czy dodatkami, należy wziąć pod uwagę panujące w Polsce przepisy. Prawo w stopniu znacznym ogranicza poruszanie się dronami, ale są od tego wyjątki. Otóż bezzałogowe statki powietrzne o wadze do 600 gramów wykorzystywane niekomercyjnie podlegają pewnym złagodzeniom, dzięki którym w wielu miejscach możemy latać swobodnie. Parrot Bebop 2 jest przedstawicielem tejże grupy dronów, co znacząco rozszerza możliwości jego wykorzystania.
Zestaw Parrot Bebop 2 Power FPV Pack
W opakowaniu poza samym dronem Parrot Bebop 2 znajdziemy również kontroler Skycontroller 2 z uchwytem na smartfon. Pad jest lekki i wygodny, dzięki czemu nawet półgodzinny lot nie jest męczący dla dłoni. W pudełku nie zabrakło też dwóch baterii, ładowarki oraz dodatkowych śmigieł. Warto uważnie instalować te ostatnie, gdyż mimo braku widocznych różnic śmigła różnią się od siebie, co jest naprawdę istotne przy ich montażu.
Ostatnim elementem są gogle Cockpitglasses, czyli okulary, w których umieszczamy nasz smartfon. Jak łatwo zgadnąć, zestaw pozwala nam na pilotowanie drona za pośrednictwem technologii VR. Takowa możliwość zrobiła na mnie ogromne wrażenie, jednak w dalszym ciągu traktuję ją jako ciekawostkę. Wygoda zapewniona przez kontroler jest nieporównywalna.
Konstrukcja
Pojazd, bo nim jest Parrot Bebop 2, wygląda agresywnie, ale nie straszy rozmiarami i wagą. To jeden z przyjemniejszych wizualnie dronów ze średniej półki cenowej. Przeważająca czarna kolorystyka może się podobać, podobnie jak kształty. Na górze drona znajdziemy baterię, którą możemy w sposób szybki i bezproblemowy wymienić na drugą. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w zestawie sprzedażowym znalazły się aż dwa akumulatory.
Nieco obawiałem się wytrzymałości urządzenia, które jest wyczuwalnie lekkie. Jednak po upadku (tak, przytrafił nam się mały wypadek), dron nie doznał poważniejszych uszkodzeń.
Specyfikacja techniczna
- Wysokościomierz
- System wizualnego pozycjonowania
- Żyroskop
- Akcelerometr
- Magnetometr
- Wi-Fi a/b/n/ac
- Zasięg do 2 km z kontrolerem
- Akumulator o pojemności 3350 mAh
- Dwurdzeniowy procesor Parrot P7
- 8 GB pamięci flash
- GPS
- GLONASS
- 14 Mpix aparat szerokokątny CMOS
- 4 silniki
- Waga 500 gramów
Latanie
Sterować dronem można na kilka sposobów, ale najwydajniejsze i najwygodniejsze okazuje się jednoczesne sparowanie Parrot Bebop 2 z kontrolerem oraz aplikacją FreeFlight Pro. Takie połączenie zapewnia nam nie tylko daleki zasięg, proste sterowanie za pomocą pada oraz podgląd z kamery. Zestaw zapewni także możliwość regulowania ustawień drona takich jak wysokość lotu oraz tryby poruszania się.
Parrot Bebop 2 porusza się płynnie, co jest wyczuwalne zarówno w pionie, jak i poziomie. Prędkość zależy od wybranych przez użytkownika ustawień. Zasięg kilkudziesięciu metrów nie stanowi problemu, pod warunkiem, że łączymy się z dronem poprzez kontroler. Jeśli zdecydujemy się wyłącznie na parowanie ze smartfonem, połączenie będzie sprawiało problem już przy odległości kilkunastu metrów.
Na uwagę zasługuje tryb sportowy lotu. Parrot Bebop 2 porusza się wtedy wyjątkowo zwinnie i niekiedy ciężko jest nad nim zapanować. Dlatego też, jeśli chcecie wypróbować rzeczony tryb, radzę znaleźć dużą otwartą przestrzeń. Naprawdę nie warto ryzykować uszkodzenia drona.
Nagrywanie
Parrot Bebop 2 w teorii potrafi nagrywać filmy 1080 przy 30 klatkach na sekundę. Mamy tutaj również do czynienia z cyfrową stabilizacją obrazu. W teorii wszystko powinno działać dobrze lub choćby poprawnie. Niestety, filmowanie to najsłabszy punkt drona. Jakość materiałów jest mizerna i gdyby nie ona, oceniłbym urządzenia znacznie wyżej.
Podoba mi się za to model synchronizacji danych. Otóż filmy magazynowane są w pamięci drona i chcąc przetransferować je do pamięci smartfona, należy skorzystać z aplikacji.
Czas pracy
Podczas kilkunastu lotów udało mi się uzyskać czas pracy od 25 minut do 34 minut w powietrzu. Pokrywa się to z zapewnieniami producenta, co nie jest często spotykaną sytuacją.
Oznacza to, że zabierając ze sobą dwa akumulatory, będziemy mogli cieszyć się mniej więcej godziną lotu.
Podsumowanie
Parrot Bebop 2 Power FPV Pack kosztuje obecnie do 2 999 złotych, ale bez problemu dostaniemy go nawet kilkaset złotych taniej. Sądzę, że jest to kwota adekwatna do możliwości oferowanych przez urządzenie, zwłaszcza że dronem możemy poruszać się niemal wszędzie.
Plusy:
- Czas pracy
- Tryb FPV
- Sportowy tryb lotu
- Aplikacja FreeFlightPro
Minusy:
- Jakość nagrań