Kaspersky: Ataki na smartfony coraz popularniejsze. Jak się bronić?
Ataki na smartfony stają się coraz popularniejsze. Wszystko przez zmianę sposobu korzystania z urządzeń mobilnych. Kaspersky przygotował dla użytkowników inteligentnych telefonów kilka porad, do których stosowanie się powinno mniejszyć ryzyko „infekcji”.
W kręgu moich znajomych przeważa opinia, iż to komputery PC z systemem Windows stanowią największe zagrożenie. To właśnie „okienka” stanowią główny cel cyberprzestępców. Cóż, nie jest to do końca prawda, gdyż wraz ze wzrostem znaczenia smartfonów i tabletów, to właśnie ta kategoria urządzeń stała się atrakcyjniejsza dla cyberprzestępców. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy nie mają możliwości obrony. Przeciwnie, wystarczy zastosować kilka, zdawałoby się prostych czynności.
Ataki na smartfony to narastający problem
W 2018 roku użytkownicy urządzeń przenośnych doświadczyli prawdopodobnie największego w historii natarcia cyberprzestępców. W ciągu roku obserwowaliśmy zarówno wykorzystywanie nowych technik infekowania urządzeń przenośnych, takich jak porywanie DNS, jak i zwiększoną koncentrację na udoskonalonych metodach rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania, takich jak wysyłanie spamu za pośrednictwem SMS-ów. Trend ten świadczy o coraz większej potrzebie instalowania rozwiązań zabezpieczających na smartfonach w celu ochrony użytkowników przed próbami zainfekowania urządzenia, niezależnie od źródła infekcji – powiedział Wiktor Czebyszew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.
Dziś smartfony służą nam nie tylko do celów prywatnych. Bardzo często wykorzystujemy je do pracy, a to oznacza, że zagrożone są również nasze dane służbowe. Liczba szkodliwego oprogramowania, co może dziwić, maleje. Problem w tym, że wzrasta jego jakość, a co za tym idzie, nasila się również liczba realnych ataków.
Użytkownicy smartfonów bardzo często żyją w tak zwanej błogiej nieświadomości, nie zwracając uwagi na potencjalne zagrożenia. Niestety, te czają się na userów smartfonów na każdym rogu. Chcąc się względnie zabezpieczyć, wystarczy stosować się do kilku porad. Te przygotował dla nas Kaspersky.
Jak się bronić?
Chcąc zachować względne bezpieczeństwo powinieneś:
- Instalować aplikacje jedynie z oficjalnych repozytoriów
- Zablokować w smartfonie możliwość instalacji aplikacji z nieznanych źródeł
- Zaniechać próby „odblokowania” urządzenia
- Instalować aktualizacje oprogramowania zawierające łatki bezpieczeństwa
- Stosować dodatkowe oprogramowanie w celu ochrony
Źródło: Kaspersky