Beta Android Q zdradza szczegóły systemowych nowości
Kilka dni temu Google udostępniło wersje beta najnowszego systemu Android Q, który zostanie zaprezentowany dopiero podczas konferencji I/O 2019. Za sprawą testowego softu możemy jednak poznać niektóre z nowości weń zawartych. Które elementy zasługują na szczególną pochwałę?
Jak mniemam, liczba nowości będzie ogromna, jednak na ten moment omówimy jedynie te, na które system w obecnej formie zwraca najmocniejszą uwagę. Do rzeczy.
Android Q — co nowego?
Pierwszą rzeczą, która zainteresowała mnie w przypadku tytułowego Androida, jest gotowość na pracę ze składanymi smartfonami. Niby nic wielkiego, ale nietypowy, bo poziomy podział ekranu aktywnej wielozadaniowości zapowiada się nad wyraz ciekawie. Zanim tego typu urządzenia trafią do przeciętnego klienta, upłynie sporo wody.
Kolejną nowością są powiadomienia, które przybiorą formę zbliżoną do tej oferowanej przez aplikację Messenger. Zgadza się, mam na myśli tak zwane dymki czatu. Przyznam, że ta nowość może wzbudzać ogromne emocje wśród użytkowników, choć sam nie jestem co do niej przekonany. Odnoszę wrażenie, że może to nieco zburzyć prostotę czystego systemu Android Q.
Jak się zapewne domyślacie, gigant z Mountain View nie zapomniał o miłośnikach ciemnych interfejsów. W oprogramowaniu pojawi się możliwość globalnej aktywacji Dark Mode. Choć sam nie przepadam za tego typu wizualnymi smaczkami, cieszę się z tego, że firma oddaje możliwość modyfikacji interfejsu użytkownikowi.
Firma nie zapomniała także o nowych ustawieniach prywatności. Tym razem dostęp do lokalizacji będzie mógł być przyznawany aplikacjom aktywnym. Oznacza to, że nadzór nad wspomnianą daną będzie przebiegał dokładnie tak jak w iOS i to jest jak najbardziej w porządku. Najwyraźniej Google pozazdrościło Apple’owi wygodnego panelu udostępniania, dlatego też rzeczony element zostanie w Androidzie Q przebudowany.
To oczywiście nie wszystko, co szykuje dla nas Google. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nowości będą odkrywane stopniowo, a największy ich „wysyp” ujawni się dopiero po konferencji Google I/O.
Źródło: Google, Android Developers, XDA