You are here
Deskolotka to prawda! News 

Deskolotka to prawda!

Po obejrzeniu trylogii „Powrót do przyszłości” w pamięci widza zostały na pewno dwie rzeczy. Jedna to brzydki, kanciasty, a zarazem piękny w swojej prostocie DeLorean DMC-12. Samochód, który każdy chciałby mieć w swoim garażu, choćby tylko po to, by na niego patrzeć i wyobrażać sobie podróże w czasie. Druga rzecz to już zupełnie inna bajka. Wyobraźnia reżysera Roberta Zemeckisa i scenarzysty Boba Gale’a, wprowadziła do popkultury coś, co już niebawem ma szansę stać się rzeczywistością. Deskolotkę!

hower 750x300

Można wypierać to ze świadomości, ale „Powrót do przeszłości II” swoją premierę miał 25 lat temu. Marty McFly i Dr Emmett Brown to już klasyczne postaci w kinematografii, które bezsprzecznie kojarzą się z fantastyczną przygodą i wyjątkowymi urządzeniami. A czy może być coś lepszego od Deskolotki? Ten gadżet, jeżeli traktowalibyśmy film poważnie, powinien znaleźć się w powszechnym użyciu już w przyszłym roku. Marty przeniósł się bowiem do 2015, a tam oprócz dopasowujących się do sylwetki ubrań, wideokonferencji i filmów w 3D, również Deskolotki stanowił coś normalnego. Wiele z pokazanych w „Powrocie do przeszłości II” rozwiązań znalazło swoje zastosowanie w rzeczywistości. Jedne z większym powodzeniem, inne z mniejszym. Jednak każdy i tak czekał tylko na jedno – możliwość poruszania się nad powierzchnią ziemi, bez stykania się z jej podłożem.

W Internecie można zobaczyć wiele fanowskich produkcji, które tylko rozbudzały nadzieję spragnionych wrażeń (przyszłych) użytkowników. Niestety, były to filmy robione dla żartu. Do czasu. Firma Hendo postanowiła wprowadzić w życie szalony plan i zrealizować projekt Hoverboard, czyli prawdziwej, działającej Deskolotki! Czy bycie podnieconym w tej sytuacji to coś złego? Nie!

http://www.youtube.com/watch?v=SZqZSYGLk3Y

Jak działa to cudo? Inaczej niż w filmie i z pewnymi ograniczeniami. Co nie oznacza, że w przyszłości sytuacja nie ulegnie zmianie. Jednak na pewno nie w 2015 roku, bo produkt jest dopiero w fazie testów. Projekt wystartował na KickStarterze i z zakładanych przez Hendo potrzebnych funduszy, zrobiło się prawie dwa razy więcej. A zbiórka potrwa do połowy grudnia. Działanie urządzenia wydaje się banalnie proste. Pod deską zamontowano cztery silniki, które wytwarzają pole elektromagnetyczne i odpychają przedmiot od podłoża. I jak można było przypuszczać,  musi być ono specjalnie – nie ferromagnetyczne. Czyli takie, które nie wykazuje własności spontanicznego namagnesowania. Na szczęście, Hendo cały czas pracuje nad tym, by umożliwić użytkownikom lewitowanie nad innymi powierzchniami.

Twórcy, startując z kampanią, przedstawili swój 18 prototyp Deskolotki. Urządzenie jest w stanie bez problemu unieść dorosłego człowieka i pozwolić mu na wykonywanie najprostszych ruchów. Produktowi jeszcze daleko do finałowej formy, ale kogo to obchodzi? Jeżeli kiedyś chcieliście powiedzieć: „przyszłość dzieje się na naszych oczach”, teraz jest odpowiedni moment! Fanom filmów z Dr. Emmettem Brownem pozostaje tylko czekać i zbierać fundusze na zakup. Bo jeżeli Hoverboard pojawi się w szerokiej dystrybucji i będzie pozwalał na poruszanie się nad każdą powierzchnią (w co wierzymy) stanie się hitem sprzedażowym.

Hendo jednak już teraz oferuje zakup czegoś, co daje namiastkę przyszłości. „The Whitebox” to pudełko o wymiarach 25x25x12 cm, które zawiera w sobie tę samą technologię, co przygotowywana Deskolotka. Każdy może sprawić sobie to cudo, wspierając kampanię za 299 dolarów. Za 899 dolarów można stać się właścicielem innej wersji, sterowanej specjalną aplikacją na smartfony. Ten „Whitebox”, w przeciwieństwie do tańszej wersji, jest nierozbieralny i nie pozwala na samodzielne eksperymenty z silnikiem. A jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w lipcu przyszłego roku na biurkach wspierających akcję użytkowników KickStartera pojawią się pierwsze „Whiteboxy”.

 http://www.youtube.com/watch?v=3xnFxhijtno

Hendo nie ogranicza się tylko do gadżetów. Wykorzystywana przez nich technika MFA (Magnetic Field Architecture) może mieć ogromne zastosowania w przemyśle, nie tylko rozrywkowym. Lewitujące samochody i pociągi mogą stać się codziennością.

Kiedy planowana jest premiera Deskolotki? 21 października 2015 roku, rok po wystartowaniu zbiórki i dokładnie tego samego dnia, którego Marty McFly zaparkował DeLoreanem w pewnej brudnej uliczce. Trzymamy kciuki!

Chcecie wesprzeć Hendo, możecie to zrobić tutaj.

Źródła: kickstarte.

Foto: jw.

Related posts

Leave a Comment