You are here
Douglas Engelbart – odkrywca myszki komputerowej nie żyje! News 

Douglas Engelbart – odkrywca myszki komputerowej nie żyje!

W latach 60-tych w pewnej głowie narodził się pomysł, który na zawsze odmienił łatwość korzystania z komputera. Kto by pomyślał, że niepozorne urządzenie składające się z drewnianego pudełka, w którym ukrywały się dwa metalowe koła spełniające rolę wskaźników na osi współrzędnych, dziś będzie nieodłącznym elementem każdego użytkownika komputera, czy laptopa.

Douglas Engelbart zawsze podkreślał, że jego praca polegała na poszerzaniu ludzkiego intelektu, a jej celem było opracowanie bardziej intuicyjnych sposobów sterowania komputerem. W taki oto sposób narodziła się mysz komputerowa. Swoją nazwę zawdzięcza wystającemu z tyłu „ogonowi”. Inną nazwą, która mogła się przyjąć był „owad”. Całe szczęście, że się nie przyjęła.

Inżynier i pracownik Instytutu Badawczego Uniwersytetu Stanforda nie opracował wyłącznie myszki. Razem ze swoim zespołem z Augmentation Research Center, którego był kierownikiem, opracował koncepcje elementów interfejsu komputerowego t. j.: ekrany, okna czy hipertekst.

Na prezentacji myszy, która miała miejsce w San Francisco w roku 1968 przedstawił idee, które mogą ułatwić życie człowieka – daleko wyprzedzające swoją epokę. Patentu doczekał się w 1970 roku, jednak mysz na rynku pojawiła się dopiero 10 lat później, wraz z pierwszymi komputerami od Apple. Patent wygasł w 1987 roku, więc Engelbart nie zdążył za dużo zarobić na swoim dziele. Jak to często bywa innowacyjne pomysły wynalazcy myszy bywały niedocenione i po 1976 r. popadł w zapomnienie. Przypomniano sobie o nim dopiero w 1997 roku, gdy otrzymał nagrodę Jerome’a Lemelsona i Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) oraz honorarium w wysokości 500 tysięcy – najwyższe na świecie wyróżnienie za wynalazczość i innowacyjność. W 2000 roku odznaczony został za wkład w rozwój technologiczny kraju z rąk prezydenta USA – Billa Clintona.

O śmierci Engelbarta poinformowano w środę Muzeum Historii Komputerów w Mountain View, w Kalifornii. Wiadomość przekazała córka i autorka biografii wynalazcy – Christina. Inżynier zmarł w swym domu w Atherton, dożywając wieku 88 lat. Przyczyną okazała się niewydolność wątroby.

Related posts

Leave a Comment