Aktualizacje Androida

Google wymusi na producentach aktualizacje Androida

Każdy użytkownik smartfona pracującego pod kontrolą Zielonego Robota wie, że regularne aktualizacje Androida to rzadkość. To niebawem ulegnie zmianie. Częściowo, ale jednak. Google zamierza wymusić na producentach odpowiednie wsparcie.

Aktualizacje Androida

Android, jak jest, każdy wie. To świetny, otwarty system, który w zależności od nakładki zastosowanej w smartfonie, może wyglądać i działać inaczej, niż zaprojektowało Google. To zaleta, gdyż customizacja i możliwość dostosowania oprogramowania do pomysłów producenta czynią system funkcjonalnym. Niestety, otwartość jest także minusem, który prowadzi do fragmentacji. Mało który smartfon, nie licząc flagowców, pracuje pod kontrolą aktualnej wersji OS-u. Mało tego, lwia część obecnych na rynku urządzeń nie otrzymuje nawet drobnych łatek bezpieczeństwa.

Google wymusi na producentach dwuletnie aktualizacje Androida

Aktualizacje Androida możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze, tak zwane rozwojowe wprowadzają nowe rozwiązania i funkcje do systemu, którego interfejs zostanie w mniejszym lub większym stopniu zmieniony. To te update’y są najbardziej pożądane przez użytkowników, ale wbrew pozorom to nie one są najważniejsze. Istotniejszy z punktu widzenia bezpieczeństwa i stabilności działania jest drugi typ aktualizacji, czyli cykliczne łatki bezpieczeństwa. Google wydaje takowe co miesiąc i wysyła je do producentów. Ci powinni, przynajmniej w teorii, udostępniać je użytkownikom swoich smartfonów. Tak się niestety nie dzieje, a przynajmniej nie w stopniu, w jakim dziać się powinno.

Gigant z Mountain View zdaje sobie z tego faktu sprawę i postanowił działać. The Verge informuje o tym, że Google opracowało nowe wytyczne dla producentów smartfonów z Androidem, w których określa się okres wsparcia. Uściślając — firmy miałyby aktualizować swoje urządzenia przynajmniej raz na 90 dni i utrzymywać ten stan przez okres nie krótszy niż 24 miesiące.

Czuję, że tym razem działania Google przyniosą pozytywne i miarodajne skutki. Kto wie, może za jakiś podobne obostrzenia dotkną także kwestii aktualizacji wersji Androida.

Źródło: The Verge

Grafika: Google

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...