Alert SMS

Dostałeś alert SMS od RCB w związku z kryzysem na Ukrainie? Nie panikuj

Wygląda na to, że ktoś zamierza wykorzystać sytuację kryzysowa na Ukrainie do własnych celów. Wielu mieszkańców gmin Dukla i Horodlo otrzymało wczoraj alert SMS od RCB (Rządowego Centrum Bezpieczeństwa) z prośbą o stawienie się na terenie urzędu gminy w związku ze stanem wojennym u naszych wschodnich sąsiadów.

Alert SMS

Muszę przyznać, że otrzymując taki alert SMS, byłbym mocno zaniepokojony. Nie dziwię się więc mieszkańcom gmin znajdujących się blisko granicy z Ukrainą, którzy mieli wątpliwą przyjemność przeczytać na ekranie smartfona niecodzienny komunikat…

Fałszywy alert SMS

Uwaga! Mężczyźni w wieku 18–65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla/Horodlo zobowiązani są do stawienia się na terenie urzędu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10 w związku z sytuacją kryzysową na Ukrainie. Proszę oczekiwać dalszych komunikatów. — to treść wspomnianej wiadomości SMS.

Trzeba przyznać, że w związku z napięciem na linii Ukraina — Rosja, w regionie zrobiło się nieco gorąco. Choć spór naszych sąsiadów nie dotyczy nas bezpośrednio, u wielu Polaków pojawia się niepokój. Skłamałbym, pisząc, że jestem niewzruszony sytuacją na Ukrainie, jednak daleko mi do stanu paniki. Powody do paniki mieli za to pechowi mieszkańcy bliskich Ukrainie gmin, którzy otrzymali alert SMS od RCB, a przynajmniej od kogoś, kto podszywał się pod Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Komunikat był klarowny i ciężko było go zlekceważyć. Problem w tym, że przygotowanie i wysyłka takiego alertu SMS nie jest sprawą skomplikowaną i niemożliwą do zrealizowania. Świetnie opisuje to serwis Niebezpiecznik, który przeanalizował możliwe scenariusze. Jakie opcje wchodzą w grę?

  • Fake news (fałszywe zgłoszenie)
  • Przenośny BTS
  • Bramki SMS
  • Wojna hybrydowa

Zaczepka Rosji?

W sieci pojawiają się głosy przypuszczeń, z których wynika, że w sprawę mogą być zamieszani Rosjanie. Na ten moment są to jedynie przypuszczenia i nie powinniśmy traktować ich z należytą powagą. Nie do końca rozumiem, jaki cel w rozsiewaniu tego typu niepokoju w Polsce mieliby Rosjanie i mam nadzieję, że nie będziemy musieli nigdy zaprzątać sobie tym głowy.

Źródło: Niebezpiecznik

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...