Amazon Alexa

Amazon Alexa na komputerach z Windows 10

Poruszaliśmy już dziś temat asystentów głosowych, ale nie mogę odmówić sobie skomentowania zjawiska, które jest szczególnie widoczne podczas tegorocznych targów Consumer Electronics Show w Las Vegas. Okazuje się, że producenci komputerów z Windows 10 na pokładzie zamierzają zaimplementować w swoich urządzeniach obsługę asystentki głosowej — Amazon Alexa. Wśród firmy planujących wdrożenie wspomnianego rozwiązania znajdują się Lenovo, HP, Asus oraz Acer. W przypadku ostatniej sprawa jest w zasadzie pewna. Producent potwierdził powyższe w komunikacie prasowym.

Amazon Alexa

Asystenci głosowi stają się coraz istotniejszą częścią rynku technologicznego. Nic dziwnego, rozwiązania te napędzają tak zwany internet rzeczy, który bez wsparcia wirtualnego “pomocnika” nie byłby w 100-procentach skuteczny. Teoretycznie liczba przedsiębiorstw oferujących swoje wersje asystentów jest dość skromna, w praktyce liczą się jedynie cztery — Google (Google Assistant i Google Now), Apple (Siri), Microsoft (Cortana) oraz Amazon (Alexa). Na komputerach klasy PC, czyli urządzeniach wykorzystujących do działania platformę Windows 10 dotychczas mogliśmy skorzystać jedynie z Cortany, ale to niebawem ma się zmienić.

Amazon Alexa na PC

Na trwających właśnie w Las Vegas targach CES 2018 można spotkać notebooki, w których systemach zaszyto wsparcie dla Amazon Alexa. Symbiozę uzyskano poprzez implementacje odpowiedniej aplikacji działającej w tle. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń sygnowanych marką Acer, które również otrzymały wspomniane wsparcie dla Alexy.

Firma Acer cieszy się, że może być jedną z pierwszych marek wprowadzających usługę Alexa dla komputerów PC. Dzięki wiodącej w branży technologii audio obecnej w naszych urządzeniach, zapewniamy konsumentom możliwość interakcji z wieloma usługami głosowymi na ich laptopach i komputerach stacjonarnych. — mówi Jerry Kao, Prezes Wydziału Produktów IT w firmie Acer INC.

W komputerach zgodnych z asystentką znajdziemy również technologię Intel® Smart Sound, dzięki której za pracę z dźwiękiem (głos, mowa, interakcje) odpowiednia osobny procesor sygnałowy (DSP).

Komputer to doskonałe urządzenie do łączenia wszystkich cyfrowych doznań. Wprowadzając usługi głosowe takie jak Alexa, w połączeniu z technologią Intel® Smart Sound, spodziewamy się, że komputery PC odegrają jeszcze ważniejszą rolę w zwiększaniu produktywności, maksymalnym wykorzystaniu rozrywki i zarządzania inteligentnym domem lub biurem. — mówi Anand Srivatsa, Dyrektor Generalny Grupy DS. komputerów stacjonarnych, kanałów i systemów firmy Intel.

Co z Polską?

Niestety, na naszym podwórku pełne korzystanie z dobrodziejstwa Google Assistant, Amazon Alexa, Microsoft Cortana czy Apple Siri jest w zasadzie niemożliwie. Dodam, że mam tu na myśli korzystanie ze wszystkich możliwości usług w naszym języku ojczystym. Żaden ze wspomnianych wirtualnych asystentów nie oferuje niestety wsparcie dla języka polskiego. Mało tego — na terenie naszego kraju nie działa gros powiązanych z asystentami usług, przez co ciężko mówić o wygodzie użytkowania…

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby korzystać z na przykład Siri w języku angielskim, ale zapewniam, nie jest to rozwiązanie idealne. Korzystam z niego cyklicznie i każdorazowo irytuję się, kiedy asystentka nie może do końca zrozumieć polskich nazwisk, imion czy adresów. To utrudnia nam komunikację. Proste zapytania komendy nie sprawiają Siri problemu, ale dodawanie notatek w języku angielskim nieco psuje mój workflow i jak mniema, zepsułby go również wam. Pozostaje nam czekać na ruchy gigantów, którzy zapewnią swoim asystentom polską lokalizację.

Źródło: Acer, CES, Twitter

2 komentarze

  • djDziadek pisze:

    Nie sądzę aby dla 40 mln mieszkańców chciało się takim gigantom inwestować miliony dolców w tak piękny i szeleszczący język słowiański jakim jest jezyk polski. Microsoft poddał się po dwóch latach badań nad Cortana i nie wiadomo ilu nad j. polskim w ogóle.
    Dlaczego inni mieliby być lepsi?

    • Marcin Karbowiak pisze:

      Jeśli mam być szczery, w kwestii asystenta głosowego z pełną polską, lokalizacją liczę głównie na Google. Spoglądam w stronę Siri, jednak wątpię w to, że Polka będzie dla Apple rynkiem istotnym.

Dodaj komentarz

3834 More posts in artykuły category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....