StarCounter

Analizy StarCounter pokazują, że Android prześcignię „za chwilę” pełnego Windowsa

Analizy StarCounter pokazują udział konkretnych platform systemowych w ruchu internetowym. Najnowsze statystyki ujawniają potęgę Androida, który dosłownie „wchłania” Windowsa. Tak, tego znanego z komputerów osobistych, nie smartfonów.

StarCounter

Microsoft jest potęgą i to nie zmieni się jeszcze przez pewien czas. Nie oznacza to jednak, że może pochwalić się popularnością równą tej, pamiętającej 2012 rok. Co to, to nie. Firma traci udziały w ruchu sieciowym, oddając je przede wszystkim Androidowi.

Tak, mobilna platforma prześcignie za moment pełnoprawny system wykorzystywany do konsumpcji multimediów, zaawansowanych gier oraz naprawdę poważnej pracy profesjonalistów. Czyżby zmieniał się model korzystania z urządzeń komputerowych?

Analizy StarCounter obnaża erę Post-PC?

Wielokrotnie wałkowaliśmy już temat zagadnienia Post-PC, więc dodam tylko, że uważam to za zbyt daleko idące teorie spiskowe dotyczące przyszłości. Owszem, sposób korzystania z urządzeń oraz internetu zmienił się znacząco na przestrzeni ostatniej dekady, ale nie oznacza to, zmierzchu komputerów osobistych w postaci stacji roboczych oraz notebooków. Tracą na znaczeniu, ale nie znikają… pamiętajmy, że treści trzeba gdzieś tworzyć. Smartfon średnio nadaje się do tego celu.

Skoro przebrnęliśmy już przez tą jakże problematyczną tematykę, możemy przejść do meritum, czyli statystyk udostępnionych przez StarCounter.

Okazuje się, że w lutym 2017 roku Windows generował aż 38,6 % ruchu sieciowego, co jest wynikiem naprawdę świetnym. Problem w tym, że na drugim miejscu pojawił się Android, który zagarnął dla siebie aż 37,4 %. Pozostała część Należy do iOS oraz Mac OS. Różnica jest marginalna i może oznaczać, że za kilka miesięcy to właśnie system Google’a zasiądzie na tronie statystyk. Sprawa jest o tyle delikatna, że jeszcze w 2012 roku, czyli niespełna pięć lat temu, Windows chwalił się udziałem równym 82 %. Android? Ledwo przekroczył 2 punkty procentowe.

Co oznacza to dla nas, użytkowników?

Analizy generujące statystyki to tylko dane, twarde dane pokazujące obecny stan rzeczy. Dla nas użytkowników nie zmienia on zupełnie niczego, gdyż już od pewnego czasu większość z nas jako główne urządzenie do konsumpcji treści wykorzystuje smartfon, nie komputer. Notebooki, szczególnie te pracujące pod kontrolą Windowsa królują w biurach, ale w warunkach domowych tracą na znaczeniu. Owszem, gracze jeszcze długo nie porzucą tejże platformy, ale nie jest to odzwierciedleniem globalnego sposobu użytkowania PC.

Nie mniej jednak Analizy StarCounter dają do myślenia. Zwracają uwagę na to, jak szybko zmienia się rynek elektroniki użytkowej. Jeszcze 10 lat temu, fakt noszenia w kieszeni niewielkiego urządzenia będącego potężnym komputerem, aparatem, nawigacją i ogromną bazą wiedzy z przeróżnych dziedzin był nie do pomyślenia. Dziś to standard. Właściwie idealnie obrazuje to niedawno zasłyszany kawał:

– Przenosisz się w czasie o kilkaset lat wstecz. Jaki element „naszej” rzeczywistości byłoby Ci najtrudniej wyjaśnić napotkanym osobom?

– Fakt trzymania w ręce magicznego pudełka z dostępem do całej wiedzy świata, na którym oglądamy głównie śmieszne koty.

Nie doceniamy zmian, zauważamy je, ale są dla nas czym naturalnym. Właśnie czymś naturalnym była dla nas niegdyś hegemonia Microsoft Windows nad innymi, która dzisiaj nie jest już taka oczywista. Android rozwija się zastraszającym tempie, zaś do pracy coraz częściej wykorzystujemy komputery Apple. Nie rządzą one w statystykach, ale moje obserwacje potwierdzają ten stan rzeczy.

Źródło: StarCounter

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...