You are here
Android 10 – Google zmienia zasady i żegna ciasteczka artykuły News 

Android 10 – Google zmienia zasady i żegna ciasteczka

Wszystko stało się jasne, choć przyznamy szczerze, że liczyliśmy jednak na to, że Google podejmie inną decyzję. Otóż nowa wersja sytemu od firmy będzie nazwana po prostu… Android 10. Literka Q, która do tej pory pojawiała się w kontekście nowej wersji, będzie najprawdopodobniej ostatnią, która zostanie użyta przez Google.

Android 10
Fot. Google

Do tej pory mieliśmy nazwy Androida, które były dość… słodkie. Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Oreo oraz ostatnio oczywiście Pie. Każda z nazw nawiązywała jakoś do deserów lub słodkości i kiedy Google ujawniło, że kolejna wersja ma nazwę Q, coś zaczęło nam nie pasować. W końcu trudno znaleźć słowo na Q, które pasowałoby do przedstawionego wyżej schematu. I Google tego słowa nie szukało.

Android 10

Tak, nowa wersja systemu od Google będzie nosić nazwę Android 10. Tak po prostu i zwyczajnie, bez zbędnych nazw mających ją dookreślać. W kontekście nazw, to cyfry zawsze się w nich pojawiały, ale mimo wszystko te słodkości trochę zmiękczały nazewnictwo. Teraz pora się z tym pożegnać, bo Android 10 zostanie zastąpiony przez Androida 11 i tak dalej. Oczywiście pojawią się także dodatkowe numerki, które będą informowały o kolejnych wersjach, czyli 10.1, 10.2 itd. To jednak nie koniec zmian, bo Google planuje rebranding w znacznym stopniu, niż tylko w nazwach.

Sam zapis także ulegnie zmianie, bo wraz z nowym systemem słowo „android” nie będzie już zielone, a czarne. Dodatkowo pojawi się obok niego logo zielnego robocika, czyli jednak mimo wszystko firma zupełnie nie odcina się od obranej wcześniej kolorystyki. Dodatkowo ma zostać wprowadzone trochę więcej zaokrągleń w samych projektach, czyli Google chce się unowocześnić. Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej będzie nam brakowało nazw oraz niektórych kantów. Cóż, zmiany są nieuniknione, ale i tak czekamy na to, co przyniesie Android 10.

Nowe smartfony z najnowszą wersją Androida na pokładzie, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Google / YouTube / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment