Android kopiuje Apple – zobacz 3D Touch

Wygląda na to, że technologia rozpoznawania siły nacisku na ekran oraz związane z nią oprogramowanie pojawi się już w nadchodzącej wersji Androida. Sprawdźmy, jak wygląda 3D Touch od Google.

3dTouchGoogle750x300

Force Touch – właśnie Apple nazwało funkcję, która w założeniu miała reagować na siłę nacisku na wyświetlacz. Dzięki temuż rozwiązaniu twórcy aplikacji mogli znacząco zwiększyć komfort użytkowania iPhone’ów. Jak? Zwyczajnie – pozwalając na interakcje z ikonami w iOS. Rozwiązanie jest po prostu genialne i aż dziw bierze, że nikt wcześniej nie wpadł na coś podobnego. Właściwie próby skopiowania wspomnianej technologii przez konkrecje były tylko kwestią czasu. Naturalnie te podejmowane przez „producentów” urządzeń mobilnych nie robiły wokół siebie większego szumu. Teraz za implementacje bliźniaczej funkcji wziął się sam twórca systemu Android, czyli Google. Dzięki redaktorom serwisu Phandroid już dziś możemy zapoznać się z 3D Touch.

Dla wszystkich

Ważna sprawą jest to do kogo tak naprawdę adresowana jest tytułowa technologia. Wydaje się, że mówimy tutaj o nowych urządzeniach, które zostały lub zostaną wyposażone w technologię rozpoznawania siły nacisku. Błąd, okazuje się bowiem, że 3D Touch nie wymaga specjalnego wyświetlacza lub innych komponentów, a co za tym idzie skorzystają z niego posiadacze smartfonów już obecnych na rynku, nawet tych nienależących do wyższej półki. Zapytacie – jakim cudem?

Zacznijmy od początku. Otóż wspomniana funkcja, będąca częścią oprogramowania zielonego robota, pojawiła się w niedawno udostępnionym Androidzie w wersji Preview 2 (druga beta). Nie jest ona do końca tym, na co wygląda, gdyż tak jak wspomniałem do pełnego działania nie potrzeba dedykowanego hardware’u. Całość opiera się na „muśnięciu” ikony w celu uaktywnienia specjalnego menu kontekstowego, z poziomu którego możemy wykonać konkretne akcje. Proste, jasne i wygodne. Co ciekawe nie musi to być koniecznie przesunięcie palca w dół, gdyż przewidziane są także inne gestu lub wykorzystywanie ekranów rozpoznających siłę nacisku. Ów technologią zostanie udostępniona twórcom launcherów, czego dowodzi poniższy filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=1M2ev31sX8s

Jak widzicie całość prezentuje się bardzo podobnie do rozwiązania stosowanego w najnowszy produktach filmy Apple. Na wideo widzimy zachowanie „Laucher shortcuts” na przykładzie aplikacji Nova, ale możemy być pewni, że opisywana funkcja zwita także do innych laucherów i nakładek producenckich. Skoro jesteśmy przy nakładkach warto poruszyć pewną kontrowersyjną kwestię. Google opracowuje lub już opracowało odpowiedź na Force Touch z iPhone’ów, która to pojawi się na nadchodzącym Androidzie N, co mnie osobiście niezmiernie cieszy. Zastanawia mnie tylko co na to Huawei, Samsung, Sony oraz LG – czy autorskim oprogramowaniu znajdzie się miejsce dla rozwiązania Google? A może producenci zaimplementują swoją wizję imitacji rozpoznawania siły nacisku. Na tę chwilę odpowiedzi brak, ale zapewne zauważyliście, że nie wymieniłem tutaj HTC. Zrobiłem to celowo, gdyż jak już wcześniej pisałem – Tajwańczycy odpowiadają najprawdopodobniej za produkcję tegorocznego Nexusa i ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której firma nie korzysta z pomysłu Google, opracowując autorską technologię.

Możliwe, że kolejna beta systemu Android N zdradzi nam więcej szczegółów dotyczących 3D Touch (wspomniane nazewnictwo nie jest potwierdzone oficjalnym stanowiskiem Google). Jeśli nie, z pewnością zrobi to podczas konferencji Google I/O 2016, która startuje już 28 maja. Naturalne wydarzenie nie będzie poświęcone wyłącznie Androidowi, a całemu ekosystemowi giganta z Mountain View. Szczegółów dowiecie się z mojego poprzedniego wpisu. Jedno jest pewne – końcówka przyszłego miesiąca będzie bardzo gorącym okresem dla całej branży około technologicznej.

Źródło: Phandroid.

________________________________________________

Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6480 More posts in News category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...