Android

Android w obecnej formie nie będzie już darmowy. Nie w Europie

Dzięki działaniom Komisji Europejskiej smartfony z systemem Android będą znacznie droższe niż dotychczas. To skutek nałożenia na producentów sprzętu konieczności ponoszenia opłat za korzystanie z oprogramowania zawierającego usługi Google w tym Chrome, Mapy Google czy YouTube.

Android

Kiedy Komisja Europejska nałożyła na giganta z Mountain View karę wynoszącą prawie 5 miliardów dolarów, wiedziałem, że finalnie odbije się to na kieszeniach użytkowników końcowych. Widzę, że niespecjalnie się pomyliłem. Google nie zamierza ponosić kosztów kary, opłacając ją w stu procentach z własnej kieszeni. Za decyzję europejskich władz zapłacimy my — Europejczycy.

Android jeszcze droższy

Sprzęt pracujący pod kontrolą Androida, podobnie jak iPhone’y, jest u nas (w Europie) droższy niż w amerykańskiej dystrybucji. Co gorsze, przez decyzję KE różnice cenowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Starym Kontynentem będą się pogłębiać. To reakcja łańcuchowa.

Skoro Google zrzuca ciężar kary na producentów i każe płacić im za możliwość instalowania usług Google na smartfonach z Androidem, logiczne wydaje się to, że firmy podniosą ceny smartfonów. Przykre, ale nie mamy na to żadnego wpływu.

Geneza

Wszystko zaczęło się od oskarżeń Komisji Europejskiej kierowanych w stronę Google. KE twierdziła, że gigant z Mountain View stosuje praktyki monopolistyczne, wykorzystując swoją pozycję w wielu obszarach działalności. Problem w tym, że model biznesowy Androida oraz pozostałych usług od zawsze opierał się na pozornej darmowości, czyli profilowaniu użytkowników, którzy w zamian za użytkowanie produktów firmy, będą otrzymywali spersonalizowane reklamy. Europie najwyraźniej się to nie podobało, w efekcie czego nałożyli na Google miliardową karę. Karę, którą, rzecz jasna — opłacimy my.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego pod tym adresem.

Źródło: TheVerge

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...