You are here
Android Q z dymkami powiadomień. To genialne! artykuły News 

Android Q z dymkami powiadomień. To genialne!

Google udostępnił drugą betę rozwojowej wersji systemu Android Q. Jedną z nowości jest nowy system powiadomień, który do złudzenia przypomina funkcję oferowaną przez aplikację Messenger.

Android Q Bubbles
fot. Android Developers

Messenger nie jest komunikatorem idealnym, ale nie można odmówić mu świetnych rozwiązań takich jak, chociażby dymki czatu. Funkcja na dobre zadomowiła się na smartfonach z Androidem i jest chętnie wykorzystywana przez użytkowników tegoż systemu. Google musiało uznać narzędzie Facebooka za jedno z lepszych w swojej klasie, gdyż postanowiono je skopiować. Zgoda, nie jest to bezpośrednia kopia, a mocna, bardzo mocna inspiracja. Nie widzę w tym nic złego, gdyż na całej sprawie skorzystają przede wszystkim użytkownicy.

Android Q i nowy system powiadomień

Genialne — to idealne określenie na tak zwane „Bubbles”, czyli baniek, za pomocą których system Android Q będzie wyświetlał użytkownikom powiadomienia. Co ważne, nie będą to statyczne notyfikacje, a interaktywne panele, z poziomu których będziemy mogli wykonywać akcje. W zasadzie tylko od deweloperów zależy, jak przydane okażą się Bubbles. Twórcy aplikacji mają co najmniej kilka miesięcy na dostosowanie swoich produktów do nowego systemu.

Celowo napisałem „co najmniej”, gdyż Android Q w wersji stabilnej pojawi się na pierwszych urządzeniach dopiero jesienią. Kolejne smartfony otrzymają update po miesiącu, kwartale, a może nawet roku. Część obecnych na rynku smartfonów może o wspomnianej wersji co najwyżej pomarzyć. Mam tu na myśli szczególnie budżetowce, a skoro przy nich jesteśmy…

Dymki czatu na Messengerze są kapitalne, ale sprawność ich działania widać jedynie na droższych smartfonach. W przypadku tańszych konstrukcji często pojawiają się błędy zacięcia oraz inne niepożądane akcje. Wobec powyższego zastanawiam się na ile pod kątem budżetowców Google’owi uda się zoptymalizować Bubbles. Na odpowiedź musimy niestety zaczekać.

Źródło: Android Developers

Related posts

Leave a Comment