Android Silver – czy Google definitywnie skończy z linią Nexus?

Jeśli wierzyć przeciekom już niedługo w polityce giganta z Mountain View dotyczącej urządzeń mobilnych zajdzie bardzo istotna zmiana dotycząca urządzeń mobilnych. Niestety, nie przypadnie ona do gustu fanom marki Nexus.

srebrny android

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym tak naprawdę jest projekt „Silver”. Według koncepcji Google będzie to pewnego rodzaju program partnerski, pozwalający szerszemu gronu producentów smartfonów na wydanie odpowiednika Nexusa. Całkiem podobnie do słuchawek z linii Google Play Edition. Producent zainteresowany współpracą z gigantem z Mountain View musiałby spełnić tylko kilka warunków.

Przede wszystkim słuchawka aspirująca do miana „Silver” powinna cechować się nienaganną konfiguracją sprzętową. Zapomnijmy więc o urządzeniach ze średniej półki cenowej. Ponadto producent będzie musiał zadbać o to, aby smartfony posiadały prawie czystą, niezmodyfikowaną wersję Androida. Google dopuszcza co najwyżej kilka autorskich rozwiązań danej firmy, pod warunkiem, że te będzie można w prosty sposób odinstalować.

Jakie są plusy i minusy pomysłu giganta?

Do zalet możemy zaliczyć to, że producenci będą zobligowani do niezwłocznej aktualizacji słuchawek zaraz po premierze nowej wersji Androida.  Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest fakt znacznego poszerzenia portfolio urządzeń z czystym Androidem. Pamiętajmy, że nie każdemu odpowiadają nakładki producentów, potrafiące „zamulić” naprawdę potężny sprzęt.

 Na tym właściwie kończymy plusy. O ile zwiększenie ilość telefonów z niemodyfikowanym Androidem jest rzeczą dobrą, o tyle ograniczenie się do jedynie Hi-Endowych smartfonów może okazać się kłopotliwe, szczególnie że wraz ze startem projektu Silver, najprawdopodobniej zniknie linia Nexus. Ta z kolei była czymś naprawdę atrakcyjnym, gdyż za niewygórowaną kwotę dostawaliśmy naprawdę porządny kawał elektroniki i obietnice szybkich, wręcz natychmiastowych aktualizacji.

Pamiętajmy jednak, że ostateczne stanowisko w tej sprawie Google zajmie najprawdopodobniej dopiero na zbliżającej się konferencji I/O 2014.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...