Aplikacja Power Sleep – sen, który ratuje życie
Czy śpiąc możesz ratować ludzkie życie? Z aplikacją na Androida, której pomysłodawcą jest austriacki oddział Samsunga okazuje się to całkiem prawdopodobne.
Austriacki oddział firmy Samsung wraz z Wydziałem Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wiedeńskiego zapoczątkowali wyjątkową inicjatywę “Power Sleep”. Ma ona na celu zachęcenie użytkowników smartfonów i tabletów z całej Austrii do wspierania starań naukowców walczących z takimi schorzeniami jak nowotwory czy choroba Alzheimera. Austriacy mogą wziąć czynny udział w akcji w następujący sposób. Wystarczy zainstalować na swoim urządzeniu z Androidem specjalną aplikację, dzięki której udostępnią oni na potrzeby badań naukowych niewykorzystaną moc obliczeniową swojego sprzętu, a wszystko to w czasie gdy smacznie sobie śpią.
– „Technologia może umożliwiać realizację wielkich rzeczy, ale tylko wtedy, gdy kontroluje ją człowiek. Osiągnięcia Thomasa Rattei i jego zespołu z Uniwersytetu Wiedeńskiego – wspomagane informatyką i naukową analizą białek – są dla nas cennym źródłem inspiracji. Power Sleep to wyraz naszego uznania dla ich pracy, a jednocześnie nasz wkład w walkę z rakiem i chorobą Alzheimera” – wyjaśnił Martin Wallner, dyrektor ds. technologii informatycznych i komunikacji mobilnej w Samsung Electronics Austria.
W poszukiwaniu mocy…
Premiera, tego ogólnokrajowego programu miała miejsce 15 lutego. Powodem stworzenia aplikacji stało się to co prof. Rattei uważa za główną bolączkę badań naukowych: niedobór mocy obliczeniowych.
– „Aby skutecznie walczyć z rakiem lub chorobą Alzheimera, musimy wiedzieć jak powstają białka. W tym celu niezbędne są całe serie testów wymagających ogromnej mocy obliczeniowej. To właśnie na tym etapie Power Sleep pomaga budować pomost pomiędzy nauką a społeczeństwem. Nie tylko przyspiesza postęp naszych badań, lecz jednocześnie umożliwia każdemu Austriakowi udział w tym projekcie i spełnienie dobrego uczynku podczas snu. Im więcej uczestników, tym lepszy wynik” – podsumował Dr Thomas Rattei, profesor bioinformatyki na Uniwersytecie Wiedeńskim.
Doskonałość w swojej prostocie
Działanie aplikacji nie należy do skomplikowanych. Oprócz zwykłej opcji budzenia ma kluczową dodatkową funkcjonalność. Podczas gdy użytkownik smartfona czy tabletu oddaje się we władanie Morfeusza, aplikacja wyciska siódme poty, na rzecz istotnej sprawy, czyli użycza mocy obliczeniowej na potrzeby badań naukowych. Jak to wygląda w praktyce? Mianowicie urządzenie odbiera przesłane z Uniwersytetu Wiedeńskiego niewielkie pakiety danych (mniejsze od przeciętnego pliku MP3) i odsyła je z powrotem po wykonaniu określonych obliczeń. Dane te trafiają bezpośrednio do prowadzonej przez prof. Rattei naukowej bazy danych, gromadzącej wyniki serii badań białek z całego świata, a następnie są udostępniane społeczności naukowej do dalszych badań porównawczych.
Power Sleep bazuje na usługach BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) amerykańskiego Uniwersytetu w Berkeley. Jest to łącząca ok. 60.000 komputerów stacjonarnych globalna sieć naukowa, wykorzystująca zgromadzone urządzenia do prowadzenia skomplikowanych obliczeń w ramach badań. Aplikacja jednak wykracza poza to standardowe rozwiązanie, integrując z siecią urządzenia mobilne, zwłaszcza że, jak zauważa Wallner, moc obliczeniowa najnowszych smartfonów jest porównywalna z parametrami komputerów stacjonarnych i notebooków.
Darmowa aplikacja Power Sleep dostępna jest na Samsung App Store oraz Google Play na urządzenia przenośne z systemem Android poczynając od wersji 2.3. Samsung pomyślał o biedniejszych konsumentach i w przypadku ustawień domyślnych ograniczył transmisję danych wyłącznie do sieci Wi-Fi. W razie konieczności istnieje oczywiście możliwość pobierania pakietów, wykorzystując do tego celu sieć 3G. Aby nie nadwyrężać baterii, w urządzeniach apka działa tylko po podłączeniu sprzętu do źródła prądu, przy całkowicie naładowanym akumulatorze. Power Sleep ma dostęp jedynie do procesora pozostawiając w spokoju wszelkie dane użytkownika. Po zakończeniu obliczeń aplikacja udostępnia nam informacje na temat stopnia wkładu, który wnieśliśmy w badania podczas gdy spaliśmy.
Bo ludzie są najważniejsi
Podstawowym celem południowokoreańskiego koncernu jest wykorzystanie technologii w celu wsparcia lub odnalezienia ukrytego potencjału, który posiada każdy z nas, w taki sposób abyśmy mogli realizować swoje pasje i marzenia. Umożliwić to ma globalna akcja „Launching People”.
Jedną z takich osób jest prof. Rattei. Poświęcił się badaniom białek przy wykorzystaniu zaawansowanych systemów baz danych na rzecz walki m.in. z nowotworami i chorobą Alzheimera. Samsung za pomocą Power Sleep może wspierać badacza oraz jego zespół w dochodzeniu do celu nową, innowacyjną drogą.
Poza opracowaniem aplikacji Power Sleep, Samsung wspiera tę cenną inicjatywę szeregiem innych działań, których celem jest zachęcenie Austriaków do wsparcia tej inicjatywy – rozpoczęto już emisję reklam telewizyjnych oraz internetowych, a także zakrojoną na szeroką skalę kampanię w sieci i w salonach sprzedaży.
http://www.youtube.com/watch?v=93Wc4Tl7sXM&
Popieramy wszelkie inicjatywy, które w realny sposób zmieniają świat. Cieszy zatem fakt, że Samsung dostrzega, tego typu potrzeby.
Źródło: Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.