You are here
Wystartowały aktualizacje systemowe macOS, iOS, tvOS oraz watchOS artykuły News 

Wystartowały aktualizacje systemowe macOS, iOS, tvOS oraz watchOS

Wczorajszego wieczoru Apple wypuściło aktualizacje systemowe dla swoich platform. macOS, iOS, watchOS oraz tvOS zyskały nowe funkcje, które nie są co prawda rewolucyjne, jednak mogą wpłynąć na komfort użytkowania urządzeń. Warto poznać nowości przed uaktualnieniem użytkowanego przez siebie urządzenia.

aktualizacje systemowe

Gigant z Cupertino dba o swoich klientów, co widać na przykładzie wsparcia. Aktualizacje systemowe udostępniane są cyklicznie i otrzymują je nawet kilkuletnie urządzenia. Postawa godna pochwały. Niemniej, firmie zdarzają się wpadki. Mniejsze lub większe, ale jednak wpadki. Na szczęście Apple potrafi szybko reagować na zgłoszone sygnały. Choć tytułowe update’y nie rozwiązują krytycznych błędów w oprogramowaniu, warto je pobrać, gdyż poza drobnymi usprawnieniami, znajdziemy tam również pomniejsze łatki.

Aktualizacje systemowe iOS 11.2.5

Największą aktualizacją z wymienionych jest ta dotycząca systemu iOS. Oprogramowanie dedykowane smartfonom iPhone oraz tabletom z rodziny iPad otrzyma między innymi obsługę inteligentnych głośników HomePod. Ta wiążę się ze zbliżającą się premierą największego i realnego konkurenta Amazon Echo czy Google Home. Apple pomyślało również o Siri, czyli asystentce głosowej, która od dziś przeczyta najświeższe wiadomości. Wystarczy ją o to poprosić — “Hey Siri, play the news”.

Niby niewiele, ale warto zaznaczyć, że aktualizacje systemowe to także łatki. W iOS rozwiązano problem wyświetlania niepełnych informacji na liście połączeń. Usunięto także błąd powodujący znikanie powiadomień z aplikacji Mail z ekranu głównego iPhone’a. Drobnych zmian doczekała się również usługa CarPlay oraz VoiceOver.

macOS 10.13.3

Stabilność, bezpieczeństwo oraz zgodność — tym właśnie zajęło się Apple w rzeczonej aktualizacji. Nie znajdziemy tutaj nowych funkcji, które zmienią sposób korzystania z urządzenia. Otrzymamy za to rozwiązanie problemu tymczasowego wyświetlania rozmów w nieprawidłowej kolejności (aplikacja Wiadomości) oraz rozwiązanie problemu zawieszającego się połączenia z serwerem SMB. Niewiele, ale jako że firma dba o szczegóły, update powinien nas cieszyć.

tvOS 11.2.5 i watchOS 4.2.2

Aktualizacje systemowe dotyczące powyższego oprogramowania zawierają poprawki błędów oraz udoskonalenia. Apple nie zdecydowało się na dokładny opis poszczególnych nowości, choć nie oznacza to wcale, że są one nieistotne. Nie korzystam z Apple Watch ani z Apple TV, ale śmiało mogę polecić instalację uaktualnień użytkownikom wspomnianego sprzętu.

Tylko tyle?

Pamiętajmy, że Apple wydaje potężne update’y tylko raz w roku. Zmiana numeracji bardzo często wiąże się z gruntownym przebudowaniem interfejsu, nowymi funkcjami, a nawet nieco odmiennym podejściem do korzystania z systemu operacyjnego. Pozostaje uaktualnienia, którymi jesteśmy raczeni niemal przez cały rok, dotyczą przeważnie drobnostek oraz poprawek. Nikt nie powinien więc oczekiwać po sadownikach ciągłych nowości. Byłoby to zwyczajnie nieuczciwe.

Jeśli chcielibyście otrzymywać aktualizacje systemowe nieco wcześniej od reszty użytkowników, możecie zapisać się do programu testowego. Cyklicznie wydawane oprogramowanie w wersji “beta” pozwala zapoznać się z wieloma nowościami. Przystępując do programu, należy pamiętać o możliwych błędach i problemach. Soft w wersji rozwojowej nie musi działać w stu procentach poprawnie i stabilnie, ale jak to mówiąc — coś kosztem czegoś.

Źródło: Apple

Related posts

Leave a Comment