App Store

Apple App Store jest z nami już 10 lat

Dokładnie 10 lipca, czyli w najbliższy wtorek będzie miała miejsce dziesiąta rocznica debiutu App Store od Apple. Platforma, na której skorzystali nie tylko użytkownicy smartfonów, ale także deweloperzy, ma całkiem ciekawą historię. Sprawdźmy, jak usługa zmieniała się na przestrzeni lat.

App Store

Czy wiecie, że aplikacje takie jak New York Times, eBay czy Tap Tap Revenge, które możecie pobrać dziś w App Store, trafiły do repozytorium już w dniu premiery usługi. Dokładnie 10 lipca 2008 roku, kiedy to Apple uruchomiło sklep z programami dla urządzeń mobilnych, do jego zasobów trafiło aż 500 tytułów i nikt nie przeczuwał wtedy, że Store stanie się potęgą. Jak potoczyły się dalsze losy platformy, wiemy wszyscy.

Historia App Store

Pięćset pozycji — dokładnie tyle liczył sklep Apple w momencie swojej premiery. Wśród propozycji mogliśmy odnaleźć przyjemne gry, przydatne programy użytkowe oraz dodatki zwiększające możliwości iPhone’a. Na tamten moment liczba “500” wydawała się ogromna, ale dziś po dziesięciu latach patrzymy na nią z uśmiechem na ustach. App Store to prawdziwy gigant, ale jego początki nie zwiastowały tak ogromnego sukcesu.

App Store

Apple tworząc Store, miało na celu udostępnienie bezpiecznego miejsca, w którym deweloperzy będą mogli oferować swoje rozwiązania użytkownikom smartfonów. Choć sklep od samego początku stanowił najefektywniejszą drogę dotarcia do klienta, skromna liczba aplikacji w nim umieszczonych mogła budzić u programistów wątpliwości. Potencjalna niepewna przyszłość platformy okazała się nieistniejącym problem. Dziś z repozytorium korzystają miliony użytkowników w 155 państwach i co ważne — znajdziemy w nim nie tylko tytuły znanych firm, ale także twory mniejszych deweloperów. Każdy, ale to absolutnie każdy twórca może stosunkowo małymi kosztami spróbować swoich sił w App Store. Kiedyś było to nie do pomyślenia. Wydanie i promocja gry lub aplikacji kosztowały krocie, dziś zaledwie kilkadziesiąt dolarów.

Zakupy w aplikacjach i ARKIt

Jednym z ważniejszych momentów w historii App Store było wprowadzenie możliwości dokonywania zakupów wewnątrz aplikacji. Odblokowywanie nowych funkcji lub możliwość przetestowania produktu przed finalnym jego zakupem, okazały się sukcesem docenianym przez twórców oraz użytkowników. Płatne subskrypcje oferowane są dziś przez przeszło 28 tysięcy aplikacji mobilnych, a liczba ta robi wrażenie.

W 2017 roku Apple wprowadziło ARKit 10, dzięki czemu iOS stał się potężną platformą do obsługi rozszerzonej rzeczywistości. Dziś w tytułowym sklepie znajdziemy wiele pozycji nawiązujących do AR, ale to dopiero początek. Czuję, że ta część App Store będzie sukcesywnie rozwijana.

Potężne zarobki deweloperów

Programiści zarobili w Store już ponad 100 miliardów dolarów, a przynajmniej taka kwota poleciała do deweloperów prosto z kont Apple. Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że w sklepie zarejestrowało się aż 20 milionów twórców, którzy oddają swoje dzieła w ręce ponad 500 milionów użytkowników iPhone’ów i iPadów. Ciekawe co przyniosą kolejne lata.

Z App Store możecie korzystać na iPhone’ach i iPadach kupionych w naszym sklepie internetowym.

Źródło: Apple

Dodaj komentarz

3833 More posts in artykuły category
Recommended for you
Vivo X30 Pro
Rynek smartfonów w 2023 roku

2023 rok będzie przełomowym momentem dla rynku smartfonów. W ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać...