You are here
Apple Car? Tim Cook w wywiadzie dla Bloomberg wyjaśnia… artykuły News 

Apple Car? Tim Cook w wywiadzie dla Bloomberg wyjaśnia…

Apple Car, o którym rozpisują się media branżowe powstanie lub nie, lecz nie to jest istotą zagadnienia. Okazuje się bowiem, że Apple patrzy na temat autonomicznych systemów (nie tylko drogowych) znacznie szczerzej. Oficjalne stanowisko firmy poznaliśmy przy okazji wywiadu dla Bloomberg, którego udzielił sam Tim Cook.

Apple Car

Od wczoraj atakują mnie nagłówki dające do zrozumienia, że prace nad Apple Car, czyli autonomicznym samochodem sadowników trwają. Rozumiem, że może być to prawdą, a w zasadzie półprawdą, ale warto wyjaśnić, skąd w ogóle wzięło się zamieszanie. Zaskakujące, ale tym razem informacja wprowadzająca w błąd czytelników nie pochodzi od “nieznanego” źródła przecieków, a jest wypadkową źle przekazywanego i interpretowanego wywiadu z CEO Apple.

Apple Car — może kiedyś…

Tim Cook w wywiadzie dla Bloomberg opowiedział nieco o planach firmy związanych z rozwojem systemów autonomicznych. Prawdą jest, że dotyczą one również auta, ale ani słowem nie wspomniano o możliwości stworzenia samego pojazdu. Oznacza to, że Apple Car nie powstanie w najbliższym czasie, a być może nie stanie się to nigdy.

Firma nie wyklucza oczywiście tworzenia systemów autonomicznych do aut. W zasadzie możemy nawet mówić o swoistym potwierdzeniu takowej chęci, ale należy wziąć pod uwagę to, że Apple udostępni oprogramowanie innym podmiotom. Tak, Apple Car może wyjść spod skrzydeł jednego z obecnych na rynku producentów samochodów. Podobno trwają już pierwsze rozmowy z Lexusem, o których efektach na ten moment mówić nie wypada. To zbyt wczesny etap.

Wróćmy do systemów autonomicznych. Okazuje się, że rynek samochodowy to jedynie mały wycinek segmentu, do którego miałby trafić rozwiązania autonomiczne. Samoprowadzące się auta są kuszące, ale nie są jedynym miejscem, gdzie sprawdzi się AI (sztuczna inteligencja) wyposażona w uczenie maszynowe.

Nie Apple Car, a systemy autonomiczne

Zostawmy na boku auta, gdyż jak już wspomniałem, są one jedynie wąskim wycinkiem zasięgu, jaki obejmą działania systemów autonomicznych. Firma Tima Cooka może próbować wdrożyć “autonomię” do ogromnej liczby urządzeń. Wszystko dzięki systemom, nad którymi aktualnie trwają prace. Te są naturalnie ściśle powiązane ze sztuczną inteligencją i popularnym w ostatnich latach uczeniem maszynowym. Inteligentny iPad, sprytniejsza Siri i iPhone, który stanie się prawdziwym kompanem w pełnym tego słowa znaczeniu — to brzmi kusząco i prawdę mówiąc taki kierunek rozwoju pobudza moją wyobraźnię.

Wywiad, a właściwie najistotniejszą jego część możecie obejrzeć na powyższym nagraniu. To właśnie podczas rozmowy padają pytania i odpowiedzi dotyczące systemów autonomicznych. Oczywiście Tim Cook jest oszczędny w słowach, a co za tym idzie, z wywiadu nie dowiemy się niczego poza mglistymi potwierdzeniami. Nie mniej jednak są to potwierdzenia, które wyszły z ust CEO Apple — to daje do myślenia.

Apple Car poszedł w odstawkę?

Firma Tima faktycznie mogła pracować nad autonomicznym autem lub przynajmniej przymierzała się do wspomnianego zadania. Za dowód możemy przyjąć wzrost zatrudnienia doświadczonych inżynierów związanych z tymże segmentem rynku. Niestety, nie minęło kilka miesięcy, a Apple postanowiło zwolnić nowo zatrudnionych pracowników, co dla mnie oznacza zawieszenie projektu Apple Car. Zastanawia mnie jedynie czy będzie to zawieszenie, czy permanentne wycofanie się z pomysłu. To pokaże czas.

Z mojej strony, jeszcze raz zachęcam was gorąco do zapoznania się z udostępnionym w formie wideo nagraniem.

Źródło: The Next Web, BlommbergFoto

Related posts

Leave a Comment