Apple Pay w Polsce

Apple Pay w Polsce dzięki Blik? Mam wątpliwości

Jak podaje serwis internetowy Rzeczpospolita, sadownicy mają prowadzić rozmowy z PSP (Polskim Standardem płatności) odpowiedzialnym za usługę Blik. Negocjacje dotyczą wprowadzenia Apple Pay w Polsce z pominięciem platform Visa i Mastercard. Choć sprawa wydaje się zawiła, jej finał powinniśmy poznać już wkrótce. Kto wie, może Apple Pay pojawi się nas jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku.

Apple Pay w Polsce

W listopadzie ubiegłego roku dostępność Apple Pay została rozszerzona o kolejne europejskie państwa. Niestety, na liście zabrakło Polski. Niemniej, nieoficjalnie doniesienia sugerowały, że AP zawita do nas późnym grudniem lub na początku 2018 roku. Nic z tego. Luty za pasem, a o płatnościach mobilnych Apple jest na razie cicho. Prostuję — było cicho, gdyż według najnowszy informacji sadownicy są na etapie rozmów z PSP, czyli podmiotem odpowiedzialnym za usługę Blik. Sprawa, jak już wspomniałem, nie jest prosta. Poznajcie jej szczegóły.

Apple Pay w Polsce dzięki Blik

Początkowo mówiło się o tym, że Apple negocjuje z kilkoma polskimi bankami, do których zaliczał się PKO BP. Niestety, najnowsze informacje oznaczają, że negocjacje najwyraźniej nie przyniosły pozytywnego skutki. Firma szuka innego sposobu na dostarczenie Polakom usługi Apple Pay. Możliwe, że postawi na niezwykle popularny produkt PSP (Polskiego Standardu Płatności) — Blik. Tak przynajmniej twierdzą źródła Rzeczpospolitej. Powodem, dla którego Apple mogło chcieć porzucić wcześniejsze rozmowy, mogły być wysokości opłat Visa i Mastercard, ale zaznaczam, że jest to jedynie moje typowanie i daleko mu do faktów.

Co ciekawe, negocjacje z PSP nie dotyczą bezpośredniej konkurencji Android Pay, czyli Apple Pay, ale implementacji Blika w AppStore. Możliwość dokonywania mobilnych płatności za pośrednictwem tejże usługi cieszy się w Polsce uznaniem i mogłoby sprawdzić się w przypadku repozytorium aplikacji Apple. Powodzenie w rozmowach może przyczynić się do szybszego wdrożenia obsługi Apple Pay w polskich terminalach. Nie jest to jednak pewniak. Skoro rozmawiamy o Apple, wspomnę tylko, że w ofercie naszego e-sklepu znajdziecie zarówno urządzenia firmy, jak i akcesoria im dedykowane. 

Wątpliwości

Zgodność blik z usługami naszych banków oznacza potencjalnie szeroką dostępność Apple Pay w Polsce. Jedno nie daje mi jednak spokoju. Uważnie śledzę poczynania sadowników, od historii firmy zaczynając, na analizie przecieków kończąc. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że koncern stawia na prostotę i zamknięcie w “bańce” ekosystemu. Otwieranie się na standard Blik zupełnie nie pasuje do schematu działań firmy. Dla przypomnienia wspomniany system płatności od PSP działa jednie z bankami obecnymi na naszym rynku (Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ BNP Paribas). Czy gigant pchałby się w lokalne rozwiązania? Śmiem w to wątpić.

Choć moje wątpliwości są uzasadnione, chciałbym, aby opisana wyżej współpraca doszła do skutku. Jako aktywny użytkownik ekosystemu Apple spoglądam z zazdrością na osoby płacące w kasach sklepowych smartfonami z Androidem. W wielu przypadkach radzę sobie za pomocą Blika, ale jest to jedynie technologia zastępcza i nie mogę z niej skorzystać w wielu placówkach.

Źródło: Rzeczpospolita, Blik

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...