Baterie litowo-siarkowe. Czy czeka nas rewolucja?

Naukowcy z Oak Ridge opracowali nową baterię litowo-siarkową, która jest tańsza, bezpieczniejsza i o wiele bardziej pojemna od tradycyjnej baterii litowo-jonowej.
bateria-litowo-siarkowa-laboratorium-chip
Dotychczas we wszystkich akumulatorach wykorzystywano baterie litowo-jonowe. Które opierają się na koncepcji dwóch elektrod połączonych płynnym elektrolitem. Wciąż prowadzono badania, by odejść od tego sposobu, na rzecz bardziej bezpiecznego rozwiązania. I tak naukowcy stworzyli baterię litowo-siarkową, która okazała się nie dość, że  o wiele bardziej bezpieczna, z uwagi na niską łatwopalność, to na dodatek jest wydajna, ma wciąż takie same rozmiary i jest tańsza w produkcji.
struktura katody akumulatorow litowo-siarkowychDzięki nowej technice można uzyskać baterię o pojemności 1200 mAh, która zachowują ją nawet po cyklu 300 naładowań i rozładowań. Dla porównania, baterie litowo-jonowe a tej kategorii mają pojemność jedynie 140-170 mAh. Wychodzi na to, że baterie litowo-siarkowe mają ośmiokrotnie większą pojemność oraz czterokrotnie dłuże zachowują gęstość przechowywania energii. To niesamowite.
jpeg 27613 bateria-sxc  660.jpeg
Naszym zdaniem to naprawdę niemały przełom. Może w końcu będziemy mogli korzystać z naszego smartfonu na pełnych obrotach dłużej niż kilka godzin. Miejmy nadzieję, że technologia zostanie wdrożona już wkrótce i może zobaczymy smartfony z o wiele lepszą baterią na półkach sklepowych już w tym lub w przyszłym roku.

 

źródło: scientificamerican

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...