Bestsellery Steam 2018

Bestsellery Steam 2018 – co najchętniej kupowali gracze?

Koniec roku to czas przeróżnych podsumowań i do takiego samego wniosku doszło Valve. W końcu rokrocznie publikowane jest zestawienie bestsellery Steam 2018, gdzie możemy się zapoznać z tytułami, po które najczęściej sięgali gracze w danym okresie. Kto rządził w tym roku i czy faktycznie to był tak dobry rok dla branży?

Bestsellery Steam 2018

Niestety, ale Steam choć publikuje obszerne listy najchętniej kupowanych przez graczy tytułów, nie ujawnia w nich żadnych wartości. Nie ma też żadnego faworyzowania, jeżeli chodzi o to, która gra zajęła które miejsce. Trzeba jednak przyznać, że przeglądanie takich wyników to bardzo przyjemne zajęcie. Można bez problemu wyłapać produkcje, które mogły umknąć naszej uwadze w mijającym roku.

Bestsellery Steam 2018

Jak prezentują się więc bestsellery Steam 2018? Bardzo różnorodnie, bo w przypadku produkcji, które zarobiły najwięcej, możemy znaleźć przedstawicieli battle royale, jak i strategii. Widać po tym, że gry komputerowe potrafią dalej przyciągać różnorodną publiczność, która na dodatek nie boi się wydawać na nie pieniędzy. Czyli nie jest jednak tak źle z branżą, której co jakiś czas wieści się rychły upadek.

Bestsellery Steam 2018 jak zwykle zresztą, podzielone zostały na kilka kategorii. Mamy więc wspomniane Bestsellery, Najlepsze premiery, Bestsellery wśród gier VR, Najlepsze tytuły, które opuściły wczesny dostęp oraz tytuły, w które grało najwięcej graczy jednocześnie. Przejdziemy przez każdą z nich i zobaczymy, co takiego zainteresowało graczy w tym roku najbardziej. A jest w czym wybierać, bo produkcje są wyjątkowo różnorodne.

Bestsellery

Pierwsza z kategorii, czyli Bestsellery podzielona została jeszcze na pod kategorie uzależnione od zarobku brutto. Valve nie udostępnia konkretnych wyników, ale same nazwy zdają się dużo mówić. I tak mamy Platynę, Złoto, Srebro oraz Brąz. Z wiadomych powodów, zajmiemy się tylko tą pierwszą podgrupą, ale warto przejrzeć samemu całą listę (możecie to zrobić TUTAJ), bo wśród nich znajdziemy między innymi Wiedźmina 3: Dziki Gon, City Skylines, No Man’s Sky, Xcom 2, Borderlands 2 czy Shadow of the Tomb Raider. Widać więc, że mamy tutaj spory rozstrzał, jeżeli chodzi o gatunki. Tak samo prezentuje się Platyna. Co znalazło się w tej grupie?

Assassin’s Creed Odyssey

Nie będzie chyba zaskoczeniem to, że wśród najlepiej sprzedających się tytułów tego roku na PC, znalazła się kolejna odsłona Assassin’s Creed. Seria dalej przyciąga do siebie rzesze oddanych fanów. Wydawało się, że po chwilowym przestoju i zmęczeniu tematem, Ubisoft odpuści oraz zrezygnuje z kolejnych produkcji. Tymczasem zrobiono coś zupełnie innego i odświeżono tytuł, przenosząc akcję w zupełnie inne czasy.

Odyssey to przepiękne tereny starożytnej Grecji, które potrafią zostawić nas ze szczęką na podłodze. I choć tytuł cierpi na pewne niedoróbki i może czasami drażnić, to zdecydowanie warto go poznać. To dobra odtrutka po poprzednich częściach, gdzie dostawaliśmy w kółko to samo.

Civilization VI

Nawet osoby, które nie miały prawie styczności z grami komputerowymi, przynajmniej kojarzą Cywilizację. W końcu to już klasyka, która na rynku obecna jest od dekad. Jej szósta już odsłona to dalej mechanizmy, które pokochali starzy wyjadacze, ale także i nowości oraz dopasowanie do potrzeb rynku. Nie zabraknie więc wprowadzenia dla nowych graczy, a ci zaznajomieni już ze strategią podzieloną na tury, będą od razu mogli przystąpić do rozwijania swojego imperium.

Civilization VI to wyjątkowy tytuł, gdzie nie da się grać bez odpowiednio przemyślanej strategii rozwoju. Tu wszystkie nasze ruchy mają znaczenie i niezależnie od tego, co sobie zaplanujemy, wynik może i tak nas zaskoczyć. Wartością dodaną jest to, że tytuł doczekał się nowej, ulepszonej oprawy graficznej i co za tym idzie, także nowego silnika. Nad całością czuwał ojciec pierwszych produkcji, czyli Sid Meier’s. Nie dziwne więc, że bestsellery Steam 2018 mają na liście taką pozycję. Ta jest obowiązkowa dla każdego fana strategii.

Counter-Strike: Global Offensive

Tutaj mamy dość ciekawą sytuację. Counter-Strike to generalnie fenomen, który od momentu pojawienia się na rynku przed kilkunastu (sic!) lat, niezmiennie wybierany jest przez graczy z całego świata. Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od tego, jak postanowiono zmodyfikować Half-Life. Od tego czasu dużo się oczywiście zmieniło, ale gracze dalej okupują serwery i próbują się wzajemnie wybijać.

Interesujące jest natomiast to, że na początku miesiąca Valve zrobiło wszystkim sporą niespodziankę. Mianowicie Counter-Strike: Global Offensive przeszło na model F2P, czyli stało się produkcją w pełni darmową. Przynajmniej w wersji podstawowej. Co z graczami, którzy zapłacili już za tytuł? Ci dostali rangę Prime, którą wcześniej trzeba było samemu wypracować. Oczywiście spotkało się to z ogromnym niezadowoleniem graczy, którzy zaczęli obawiać się oszustów. 7 grudnia posypały się na Steam negatywne recenzje, których było ponad… czternaście tysięcy. I to tylko jednego dnia. Czy ta zmiana wpłynie na zainteresowanie graczy tytułem? Zapewne tak, ale raczej nie obawialibyśmy się wielkiego ich odpływu.

Dota 2

Dota 2 to kolejny tytuł F2P, który znalazł się na liście przedstawiającej bestsellery Steam 2018. I choć ma na karku mniej lat, niż CS:GO, to niezmiennie fascynuje ogromne rzesze ludzi. Zresztą trudno się im dziwić, bo twórcy starają się cały czas dostarczać nowych wyzwań, które nie pozwalają się graczom nudzić. Nowe postaci, nowe wyzwania i całe tabuny graczy sprawiły, że ponownie Dota 2 stała się jedną z najczęściej wybieranych pozycji na Steam.

Przedstawiciel gatunku MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) to także przyjemna dla oka grafika, elementy strategii oraz nawet RPG czy zręcznościówki. Warto samemu się przekonać, czy Dota 2 wciąga i to nawet wtedy, kiedy jesteśmy zupełnymi amatorami w tego typu grach. Z początku może nie będzie łatwo, ale nasza cierpliwość zostanie nagrodzona.

Grand Theft Auto V

To niesamowite, jak długo produkcja Rockstar potrafi przyciągać przed ekrany. Tytuł, który zadebiutował na PC-ty przed trzema laty, dalej jest jednym z tych po które najczęściej się sięga. Gracze pokochali San Andreas, które jest teraz większe i znacznie bardziej „żywe”. To także pierwsza z odsłon serii, która pokazała graczom świat z perspektywy pierwszej osoby. To zupełnie nowe przeżycie, jeżeli chodzi o serię GTA.

GTA V to także GTA Online, czyli napady, strzelaniny i odpicowane fury, a wszystko wspólnie ze znajomymi przez sieć. Ciągle też pojawiają się nowe mody, które sprawiają, że tytuł może wyglądać zupełnie inaczej, niż to sobie twórcy zaplanowali. Obecnie łatwo dostać produkcję w naprawdę interesującej cenie, bo dzięki Winter Sale na Steam za grę zapłacimy 64,95 zł. Jeżeli jeszcze nie spróbowaliście, to chyba najwyższa pora nadrobić.

Far Cry 5

Kolejny tasiemiec na liście i kolejna pozycja spod bandery Ubisoft. Tym razem seria Far Cry wprowadziła do rozgrywki pewne zmiany, które zresztą fani na całym świecie docenili. Skończyły się wojaże po odległych zakątkach globu, a wylądowaliśmy w niewielkim miasteczku na terenie Stanów Zjednoczonych. To także jeden z najmniej zaludnionych obszarów, ale nie powinniśmy obawiać się niewielkiej ilości wrogich nam postaci. Tytuł możemy swobodnie ogrywać w pojedynkę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaprosić do kooperacji znajomego.

Far Cry 5 to także ciekawe rozwiązania fabularne, które zahaczają tym razem o wątki kultu religijnego i tego, jak fascynacja potrafi doprowadzić do tragedii. Wielce przekonująca jest tu także kreacja głównego antagonisty, czyli Josepha Seeda. Zdaje się, że Ubisoft ma większy plan na dalszą przyszłość serii, bo i zapowiedziana kontynuacja kontynuuje wątki fabularne. I choć Far Cry New Dawn nie będzie typowym samograjem, a rozszerzeniem on-line, to i tak zwiastuje to pewne zmiany na przyszłość. Zobaczymy co z nich wyniknie, bo chyba nikt nie spodziewa się, że kolejna część nie ujrzy światła dziennego.

PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS

Przedstawiciel system battle royale, czyli PUBG, to jeden z fenomenów tego typu rozgrywek. Przez cały czas wymienia się tak naprawdę tylko dwa tytuły, które ściągają do siebie takie rzesze fanów. Jednym jest właśnie PUBG, a drugim Fortnite. Ten pierwszy jest odrobinę dojrzalszy, jeżeli chodzi o podejście do postaci, ale jak również o samą oprawę graficzną. Sama rozgrywka to jedna wielka walka, ale to właśnie przyciąga najwięcej fanów.

Część z graczy narzeka ostatnio na optymalizację tytułu, ale jednak dalej większość z nich nie potrafi oderwać się od klawiatury. Obawiamy się jednak, że zawsze znajdzie się coś, co rozsierdzi społeczność graczy. Szczególnie, że ta z tygodnia na tydzień cały czas się rozrasta. Dodatkowo twórcy nie osiadają na laurach i cały czas dostarczają nowego kontentu. Bestsellery Steam 2018 nie mogły obejść się bez PUBG.

Monster Hunter: World

Capcom stworzył potwora, ale takiego, w którego aż chce się grać. Monster Hunter: World to już kolejna odsłona cyklu, który skupia się na tym, by jak najlepiej oddawać rzeczywistość. O ile w tej rzeczywistości żyłby potwory, na które się poluje. Gracz dostaje tutaj do dyspozycji ogromny, otwarty świat, którego sama eksploracja zajmuje wyjątkowo dużo czasu. Szczególnie wtedy, jeżeli zdecydujemy robić to na piechotę. Zdecydowanie przyjemniejsze jest podróżowanie na grzbiecie potwora, którego sami opanujemy.

Plusem produkcji jest na pewno zróżnicowanie – zarówno samego ekosystemu, jak i samych kreatur na które przyjdzie nam polować. Gracz może oczywiście rozwijać swoje umiejętności, ale także i sprzęty, które posłużą mu do dalszego polowania. Dziwić może trochę decyzja Capcomu, który premierę na PC-ty zrobił dobre pół roku po tym, jak produkcja zagościła na PlayStation 4 i Xbox One. Jednak to i tak wystarczyło, by Monster Hunetr: World wkroczyło na listę bestsellerów Steam. Czy prawidłowo, to już musicie ocenić sami.

Rainbow Six: Siege

Seria Rainbow Six ma już swoją długa historię. Podczas niej zdążyła przejść naprawdę solidne zmiany. Pierwsze części opierały się w dużej mierze na założeniach taktycznych, gdzie gracz musiał dbać o bezpieczeństwo zakładników. Tam wystarczył jeden nierozważny ruch, a postaci, które mieliśmy pod kontrolą kończyły w grobie. Rainbow Six zawsze było tytułem wymagającym i przeznaczonym dla specyficznej grupy odbiorców. To chyba nie do końca dobrze się sprzedawało, bo Ubisoft postanowił pójść w trochę inną stronę.

Siedge jest tego doskonałym potwierdzeniem, a jednocześnie strzałem w dziesiątkę, jeżeli chodzi o wyważoną rozgrywkę. Walki w zamkniętych pomieszczeniach wywołują ciarki na plecach, a pomaga jeszcze to, że duża część z otoczenia może być zwyczajnie zniszczona. Produkcja ma już swoje lata, co w przypadku FPS’ów nie zawsze jest minusem. W tym wypadku jak widać, gracze dalej chętnie sięgają po produkcję, choć do wyboru mają ich całkiem sporo. Widać czasem potrzeba zagrać w coś, co ociera się miejscami o realizm, a Rainbow Six: Siege takie właśnie jest.

Rocket League

Takiego nagromadzenia akcji, jak w Rocket League, próżno szukać w innych tytułach. Te futurystyczne wyścigi niezmiennie od czasu premiery przyciągają do siebie nowych graczy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo studio odpowiedzialne za produkcję wykonało kawał świetnej roboty. Dużo daje także sama mechanika i zasady gry, które przypominają lekko piłkę nożną. Wbicie bramki to często wyjątkowo niełatwe zadanie, ale kiedy już się to uda, satysfakcja jest ogromna.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w Rocket League grać w pojedynkę, ale to dołączając do zabawy w multiplayer dopiero poznajemy, czym jest prawdziwa walka o życie. Może i odrobinę przesadzamy, ale emocje podczas zabawy są ogromne. I choć tytuł ma już na karku ponad 3 lata, to dalej doskonale się sprawdza. Obecnie można go kupić na przecenie za 35,99 zł.

The Elder Scrolls Online

Bestsellery Steam 2018 nie mogły obejść się bez The Elder Scrolls Online. Ogromna gra RPG, która przyciąga do siebie miliony użytkowników. Gigantyczny świat i multum rzeczy do robienia sprawiają, że ogrywając The Elder Scrolls po prostu nie da się nudzić. Liczna nawiązania do części z serii to gratka dla fanów, ale nowi użytkownicy także znajdą tutaj coś dla siebie. Przyjdzie nam oczywiście stworzyć swoją postać i przemierzać ogromne krainy.

To tytuł, który może spodobać się wielbicielom klasycznego podejścia do RPG’ów. Nie ma tu może specjalnych wodotrysków graficznych, ale całość broni się rozgrywką. Teraz produkcja dostępna jest za 39,95 zł.

Warframe

Warframe od lat jest konsekwentnie rozwijane i rozbudowywane. To także produkcja free to play, więc można ją sprawdzić bez wydawania ani grosza. Tytuł z pewnością spodoba się osobom, które uwielbiają produkcje science-fiction. Można w nim liczyć na naprawdę widowiskowe akcje zapierające dech w piersi. Oprawa graficzna także jest na tyle przyzwoita, że nie męczy, nawet po wielogodzinnych rozgrywkach. Warto jednak wiedzieć, że sam tytuł nie należy do łatwych i żeby dobrze go opanować, trzeba będzie spędzić przed klawiaturą długie godziny. Niemniej warto, bo późniejsza zabawa wszystkie te trudny nam wynagrodzi.

Bestsellery wśród gier VR

Rynek wirtualnej rzeczywistości dalej dobrze się trzyma, choć zapewne nie tak dobrze, jak producenci przewidywali. Po początkowym szale na gogle, dziś da się zauważyć odwrotną tendencję. Nie oznacza to jednak, że brakuje gier, w które warto zagrać. Bestsellery Steam 2018 to udowadniają, bo tytuły uwzględnione na liście są podobnie zróżnicowane, jak w przypadku tych przedstawionych powyżej. Lista nie jest w żaden sposób numerowana.

Najlepiej sprzedające się tytuły VR (platyna):

 • Arizona Sunshine
 • Beat Saber
 • Fallout 4 VR
 • Gorn
 • Hot Dogs, Horseshoes, Hand Grenades
 • Job Simulator
 • Onward
 • Orbus VR
 • Pavlov VR
 • Skyrim VR
 • Superhot VR
 • VR Kanojo

Gry z wczesnym dostępem

Lista przedstawia gry i programy, których przychody brutto były największe w 2018 roku i w tym samym czasie zdążyły wyjść z etapu wczesnego dostępu.

 • Bless Online
 • Chinese Parents
 • Conan Exiles
 • Dead Cells
 • Kenshi
 • Northgard
 • RimWorld
 • Rust
 • Subnautica
 • The Forest
 • Wallpaper Engine
 • Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr

Gry, gdzie była największa liczba graczy jednocześnie

Poniższe zestawienie prezentuje tytuły, gdzie było ponad 100 tysięcy graczy jednocześnie.

 • Counter-Strike: Global Offensive
 • Dota 2
 • GTA V
 • Monster Hunter World
 • Path of Exile
 • PUBG
 • Rainbow Six: Siege
 • Realm Royale
 • Team Fortress 2
 • Warframe

Bestsellery Steam 2018 pokazują, jak wiele różnych tytułów przyciąga graczy z całego świata. Zgodzilibyście się z taką listą, czy może macie własne propozycje. Zostawcie je nam w komentarzu.

Nowe PC-ty oraz laptopy, które pozwolą wam odpalić każdą grę, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Steam / Valve

Dodaj komentarz

1245 More posts in Gry category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...