Bezpieczne święta

Bezpieczne święta na drodze? Tutaj pomoże technologia

Druga połowa grudnia, podobnie jak inne okresy świąteczne, oznacza wzmożony ruch na drogach. Aktualne warunki pogodowe oraz jezdne nie są niestety najlepsze, dlatego też powinniśmy zastanowić się, nad tym, w jaki sposób technologia może zagwarantować nam bezpieczne święta. Bazując na doświadczeniu własnym oraz znajomych “z branży”, przygotowałem dla was kilka porad.

Bezpieczne święta

Śnieg, lód czy porywisty wiatr to nie jedyne problemy, które mogą przeszkodzić w dotarciu do wyznaczonego celu. Nie ważne, czym mówimy o wigilijnej kolacji u rodziców, świątecznym śniadaniu u teściów czy obiedzie u babci, podróż autem w okresie około świątecznym może być niebezpieczna. Poza wspomnianymi czynnikami, na drodze pojawiają się także inne zagrożenia i utrudnienia takie jak wypadki, zatory, a nawet osoby kierujące autami pod pływem alkoholu. Problemem, możemy okazać się nawet my sami. Cóż więc zrobić, chcąc uczynić podróż bezpieczniejszą?

Bezpieczne święta i pogoda

Zanim wyruszysz w drogę, warto uruchomić aplikację pogodową. Prognoza pozwala poznać ogólną sytuację drogową oraz ocenić potencjalne ryzyko poślizgu… zarówno czasowego, jak i spowodowane oblodzeniem jezdni. W moim przypadku najlepiej sprawdza się wbudowany w iOS program Pogoda lub prognoza dostarczona przez Google’a bezpośrednio w przeglądarce. Kilkuminutowa zabawa z aplikacją daje nam więc przydatny zestaw informacji, od którego zacząłbym planowanie trasy.

Zapomnij o korkach

Zdaję sobie sprawę z tego, że każdy użytkownik smartfona ma swoje ulubione aplikacje służące do nawigacji, jednak nie każde rozwiązanie idealnie dobierze trasę w oparciu o aktualne warunki na drodze, w tym korki. Osobiście stawiam na Mapy Google, które są dostępne zarówno z poziomu przeglądarki, jak i w formie programów dla systemów iOS oraz Android. Mapy pomogą skutecznie ominąć zatory drogowe oraz podpowiedzą optymalną trasę. To powinno przełożyć się na brak pośpiechu, a jak wiadomo, pośpiech sprzyja kolizjom.

Bezpieczne święta

Uważaj na mandaty

Każdy z nas lubi czasem docisnąć pedał gazu. Nie jestem wyjątkiem, choć staram się w na tym polu ograniczać. Niemniej, zdarza się, że wskaźnik prędkości przekracza wartość, której powinienem się trzymać. To krótka droga do otrzymania mandatu karnego, który może popsuć świąteczną atmosferę. Właśnie dlatego zawsze wybieram się w trasę z Yanosikiem, który ostrzega mnie przed patrolami, fotoradarami oraz podobnymi “polowaniami” na użytkowników dróg.

Zbadaj się, zanim wsiądziesz za kierownicę

Za bezpieczne święta odpowiadamy również my sami. Święta to czas spotkań z rodziną, podczas których wielokrotnie pojawia się alkohol. Zasadniczo radziłbym go unikać, jeśli zamierzacie tego samego dnia, a nawet dzień później prowadzić samochód. Nawet niewielkie ilości trunku mogą odbić się nam czkawką. Uwierzcie, że utrata uprawnień do kierowania pojazdami to najmniejszy z problemów. Warto pamiętać, że będąc pod wpływem, nasze zdolności psychomotoryczne są nieco upośledzone, przez co zwiększa się ryzyko udziału w wypadku na drodze. Jeśli natomiast nie możecie odmówić lampki wina, a nie macie pod ręką profesjonalnego alkomatu, ratujcie się aplikacjami tudzież serwisami internetowymi pozwalającymi wyliczyć “promile”. Dodam tylko, że nie sugerowałbym się wynikami w 100-procentach, dlatego też nie traktujcie mojej rady jako zachęty.

Reasumując — dodatki w postaci oprogramowania mogą znacząco wpłynąć na bezpieczne święta na drodze. Warto skorzystać z możliwości technicznych, zwłaszcza że są one w pełni darmowe.

Dodaj komentarz

117 More posts in poradniki category
Recommended for you
Haptic Touch
Haptic Touch vs 3D Touch — jakie są różnice pomiędzy rozwiązaniami?

Haptic Touch, następca wcześniej stosowanego 3D Touch zadebiutował przy okazji premiery iPhone'a XR. Rozwiązanie trafiło...