Bill Gates wypowiada się o sporze Apple vs FBI

Apple toczy spór z FBI o próbę odblokowania telefonu ich produkcji. Po raz kolejny sprawa jest kontrowersyjna, a w dyskusję został wciągnięty nawet sam Bill Gates.

Strzelanina w San Bernardino skończyła się na tym, że 14 osób straciło życie. Sprawcy tragedii, Syed Ryzwan Farook i jego żona Tashfeen Malik zostali zabici w trakcie akcji policyjnej. Pomimo trudności, policja weszła w posiadanie iPhone’a, którym posługiwał się Farook. Niestety, telefon jest zabezpieczony kodem, do którego dostęp ma tylko Apple. FBI wystąpiło do Apple o nakaz ujawnienia kodu, jednak firma stawia czynny opór.

Konflikt trwa już od kilku dni, a obecnie sam Bill Gates postanowił zabrać głos w sprawie. Jego pierwsza wypowiedź w wywiadzie z Financial Times dotyczyła aspektu prawa precedensowego. Gates stwierdził, że w tym wypadku rząd stanów ubiega się o konkretny kod w sprawie, która jest prowadzona pod kątem ataku terrorystycznego i Apple stawiając opór usprawiedliwia się tym, że może być to niebezpieczny precedens.

Po stronie giganta z Cupertino stoją takie osoby jak założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg czy obecny szef Google Sundar Pichai. Wypowiedź założyciela Microsoftu została jednoznacznie ujęta jako stanięcie po stronie rządu USA i FBI, jednak Gates wypowiedział się kolejny raz, wyjaśniając o co dokładnie mu chodziło. Tym razem powiedział, że nie jego wypowiedź została źle zinterpretowana i nie zamierza brać żadnej ze stron, aczkolwiek uważa, że pomoc korporacji takich jak Apple w walce z terroryzmem jest konieczna. Oprócz tego stwierdził, że istnieje konieczność prowadzenia dyskusji na taki temat, nie biorąc żadnej ze stron. Wielokrotnie w historii zdarzyło się, że FBI nadużywało informacji zdobytych w celu dochodzenia, już od czasów Edgara J. Hoovera.

Nie sposób ocenić jak skończy się spór giganta z Cupertino z FBI. Wiadomo, że firma boi się ustanowić niebezpiecznego precedensu, a na dodatek broni bardzo swoich danych. Z drugiej strony, strzelanina w której zginęło 14 osób może być wystarczającym powodem do tego, żeby Apple zmieniło choć odrobinę swoje podejście. 

Źródło: Gizmodo

 

 

_____________

Zapraszamy do naszego e-sklepu. Zapraszamy również na profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...