Błędna aktualizacja przyczyną katastrofy lotniczej Airbusa A400M

Za niedawną katastrofę lotniczą Airbusa A400M, w której zginęły 4 osoby, a 3 zostały ciężko ranne odpowiada poważny błąd systemu, jaki spowodowała aktualizacja, która zamiast przebiec standardowo zniszczyła ważne pliki.

Zwęglone ludzkie ciała, powykręcane metalowe konstrukcje (z tego co zostało z samolotu) i łuna dymu unosząca się przez kilka godzin nad pogorzeliskiem, widoczna z odległości kilku kilometrów – z pobliskiej, gęsto zaludnionej Sevilli, której przerażeni mieszkańcy w pierwszym momencie nie wiedzieli, co się właściwie dzieje (podobno z ust do ust krążyły najbardziej nieprawdopodobne plotki, łącznie oczywiście z bliżej nieokreślonym atakiem terrorystycznym czy wybuchem w zakładach chemicznych, których nigdy w tamtym miejscu nie było). Za to tragiczne zdarzenie nie jest odpowiedzialna, jak to zazwyczaj bywa, jakaś wada konstrukcyjna samolotu czy niewłaściwe działanie jakiegokolwiek fizycznego komponentu, tylko błąd jaki wywołała aktualizacja oprogramowania.

Liczba ofiar z pewnością byłaby znacznie większa, ale na szczęście Airbus A400M to wojskowy samolot, a zdarzenie miało miejsce podczas lotu testowego, w niewiele minut po oderwaniu się od płyty pobliskiego lotniska. Cudem w ogóle jest, że 3 osoby, choć w ciężkim stanie, to jednak przeżyły. Samolot nie znajdował się na wysokim pułapie w momencie, kiedy zaczął obniżać lot. Być może pozostali członkowie załogi też mieliby szansę z niego wyjść żywcem, gdyby nie to, że jego zbiorniki paliwa były pełne i po zderzeniu z ziemią nastąpił ich momentalny wybuch. Całe zdarzenie jest mocno niepokojące w kontekście tego, że obecnie firmy, będące liderami branży w budowaniu samolotów, zastanawiają się nad rozwiązaniami, które spowodują dalsze zmniejszenie udziału tzw. „czynnika ludzkiego” w sterowaniu samolotem. Opracowywane są także projekty kokpitów pozbawionych szyb (kabina ma być wyposażona w monitory) i należy też przypomnieć, że także Boeing co jakiś czas sygnalizuje, że zmaga się z groźnymi błędami w oprogramowaniu, które ma być implementowane w najnowszych modelach.

Źródło: Reuters.

___________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...