5Bluetooth750x300

Bluetooth 5 – wielki powrót leciwej formy łączności

Bluetooth umarło? Skądże, ma się świetnie i co ważne technologia jest w dalszym ciągu rozwijana. Skorzystają z niej nie tylko miłośnicy inteligentnych zegarków.

5Bluetooth750x300

Wróćmy do źródła. Początkowo Bluetooth (technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu) było wykorzystywane do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami, podobnie jak kiedyś służyło temu złącze IRDA (Infrared Data Associacion). Niestety, prędkości uzyskiwane przez standard były skromne, zaś apetyt na energię ogromny. Nie poddano się jednak i wraz z wersją 4, prowadzono usprawnienia dotyczące zasobożerności. Efekt? Technologia mogła być stosowana nawet w przypadku sprzętu wymagającego ciągłego połączenia Bluetooth. Mam tu na myśli głównie nowinki z segmentów urządzeń ubieralnych i internetu rzeczy – smartwatche, opaski, pulsometry i inne gadżety. Niestety, wersja 4.2, która to miała rozwiązywać kwestią oczekiwań rynku, choć nie do końca to zrobiła, jest już stosunkowo „stara”. Społeczność czeka na następcę…

Oczekiwania powinny zakończyć się za trzy dni, gdyż właśnie wtedy firma Bluetooth SIG zaprezentuje oficjalnie technologię w edycji 5. Czego możemy spodziewać się po upgrade’owanej wersji tytułowego standardu komunikacyjnego?

Przede wszystkim znacznego, bo aż dwukrotnego wzrostu prędkości przesyłu danych, cztery razy większego zasięgu, oraz usprawnień trzymających „baterię” w ryzach. Właściwie poprawiony błędy poprzednika i to powinno wystarczyć prawda? Owszem, ale konstruktorzy poszli o krok dalej i zamierzają wesprzeć technologię wykorzystywaną w np. centrach handlowych, czyli Beacony. Jak? Otóż najnowszy Bluetooth pozwoli na uzyskiwanie informacji o lokalizacji – to brzmi nieźle.

To oczywiście nie wszystkie nowości związane z Bluetooth 5, ale na potwierdzone dane musimy poczekać do oficjalnej prezentacji standardu. Swoją drogą bardzo ciekawi mnie to, jakie jeszcze zastosowanie technologii przewidzieli twórcy.

Źródło: AndroidAuthority.

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...