CD Projekt RED pod groźbą ogromnej kary

Ludzie odpowiedzialni za hit ostatnich tygodni – „Wiedźmina 3: Dziki Gon” – mogą mieć bardzo poważne problemy ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Może ich czekać kara w wysokości nawet 5 mln zł…

Różni państwowi urzędnicy najpierw w kampanii wyborczej robili sobie okolicznościowe foty z członkami polskiego teamu deweloperskiego, by zyskać na popularności w oczach ludzi, a teraz, gdy już nie muszą zabiegać o przychylność wyborców, poprzez podległe im instytucje dobierają się do pieniędzy studia. Pobieżnie przyglądając się wiadomościom, takie właśnie można odnieść  wrażenie. CD Projekt RED jest jednak rzeczywiście sam sobie winien sytuacji, która właśnie zaistniała. Być może jego włodarze popłynęli na fali ogólnego entuzjazmu, być może zaważyły emocje, jakie zapewne wzbudził w nich olbrzymi sukces i ogólnoświatowe zainteresowanie najnowszymi przygodami Geralta, niemniej ktoś w tej fajnej, mocno twórczej firmie właśnie totalnie spieprzył pewną rzecz i może ich to bardzo drogo kosztować.

O co dokładnie chodzi? Komisja Nadzoru Finansowego trzymająca pieczę nad tym, co się dzieje na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie notowane są polskie (głównie, choć nie tylko) spółki, zarzuca naszemu rodzimemu twórcy gier, że złamał on przepisy (które jako spółkę notowaną na giełdzie go obowiązywały), co spowodowało tzw. sytuację nieuczciwej konkurencji. CD Projekt RED bowiem ogłosiło wyniki sprzedaży „Dzikiego Gonu” (mające w tym momencie kluczowy wpływ na notowania tej firmy) poza oficjalnym, przeznaczonym do tego kanałem, jakim jest giełdowy system ESPI i dało tym samym przewagę tym inwestorom, którzy korzystali z innych kanałów (studio pochwaliło się swymi wynikami m. in. na Facebooku). 5 mln zł to najwyższy wymiar kary, jaki może spotkać naszych deweloperów, od przebiegu postępowania i przyjętej przez firmę w tej „rozgrywce” strategii będzie zależeć na jakiej kwocie się skończy. Choć wartość giełdowa CD Projekt RED to 400 mln zł, to 5 mln jest dla nich bardzo poważną sumą – mniej więcej tyle bowiem wynosiły ich zyski za ubiegły rok. Miejmy nadzieję, że nie zaważy to poważnie na przyszłości studia… Trzymamy kciuki!

Źródło: bankier.pl

___________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...