Samobójstwo

Chcesz popełnić samobójstwo? Facebook wyślę do ciebie policjantów

Facebook jakiś czas temu opracował i wdrożył mechanizmy, które mają zapobiec samodestrukcyjnym działaniom użytkowników, takim jak samobójstwo. Zrodziło to jednak wątpliwości, którymi postanowili zająć się dziennikarze amerykańskiego Business Insidera. Jak łatwo zgadnąć, chodzi o prywatność.

Samobójstwo

Niebieski portal społecznościowy to miejsce, w którym spędzamy znaczną część dnia. Praca, rozrywka oraz kontakt ze znajomymi i rodziną odbywają się często na Facebooku. Liczba danych o naszych zwyczajach, preferencjach oraz wyborach, jakie pozostawiamy w serwisie, jest ogromna i daje FB władzę. Jak wiadomo, władza oznacza odpowiedzialność. Również za samobójstwo użytkownika, któremu można było zapobiec z wyprzedzeniem. Tak przynajmniej twierdzą włodarze społecznościówki, którzy jakiś czas temu opracowali mechanizmy zgłoszeń oraz algorytmy mające zapobiegać takim incydentom. Niestety, cała sprawa budzi kontrowersje w kwestii przechowywania danych oraz ich wykorzystywania.

Nieudane samobójstwo i dokumentacja medyczna

Jak wiadomo, dokumentacja medyczna podlega ścisłym procedurom dotyczącym przechowywania, udostępniania oraz wykorzystywania. Czy zestaw informacji o potencjalnym samobójcy nie wypełnia znamion rzeczonej dokumentacji. Według wielu, w tym dziennikarzy BI, tak właśnie jest. Niestety, Facebook nie do końca dba o wspomniane dane.

Facebook nie pozwoli ci na samobójstwo

Prywatność i ogólne bezpieczeństwo danych, które użytkownicy Facebooka zostawiają na portalu, nie wygląda najlepiej. Udowadniają to afery takie jak te z Cambridge Analytica. W przypadku niepotwierdzonego faktu próby samobójstwa, informacja przechowywana jest na serwerach przez okres 30 dni. Co z potwierdzonymi przypadkami? Tutaj odpowiedzi brak.

Policja udaremni samobójstwo

Jedynym plusem, jak sądzę, jest to, że w przypadku wpłynięcia niepokojącej informacji dotyczącej próby samobójstwa, Facebook ma reagować błyskawicznie. Jak? Poza wyświetleniem monitu użytkownikowi z “poradami” może wysłać do niego służby ratunkowe, w tym policję.

Źródło: Facebook, Business Inssider

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...