You are here
Chernobyl VR Project – wirtualny spacer po skażonym miejscu Aplikacje 

Chernobyl VR Project – wirtualny spacer po skażonym miejscu

Wirtualne spacery zyskują ostatnio na popularności, a twórcy aplikacji raczą nas nowymi programami, które umożliwiają nam odbycie tego typu wypraw. Tym razem przeniesiemy się do Czarnobyla, a to za sprawą Chernobyl VR Project.

 

26 kwietnia 1986 – tę datę zapamiętają wszyscy. To właśnie wtedy przegrzał się reaktor, w wyniku czego doszło do wybuchu wodoru, pożaru i rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych nad Europą. Nad Polskę radioaktywna chmura dotarła w nocy z 27 na 28 kwietnia. Podjęto szereg działań mających chronić mieszkańców naszego kraju przed zgubnymi skutkami wybuchu. Podawano płyn Lugola, który miał neutralizować promieniotwórczy jod, wstrzymano wypas bydła, zaś dzieciom zakazano pić mleko – dopuszczano jedynie mleko w proszku.

Wybuch w reaktorze jądrowym nr 4 był przede wszystkim największą katastrofą przemysłową i ekologiczną XX wieku. Skażeniu promieniotwórczemu uległy terytoria Białorusi, Ukrainy i Rosji. Przesiedlano ludzi ze wsi i miasteczek. Całkowicie wysiedlono miasto Prypeć, które liczyło wtedy 50 tysięcy mieszkańców. Miasto to, znajdujące się najbliżej elektrowni w Czarnobylu, po dziś dzień znane jest jako Miasto Widmo.

Zarówno Czarnobyl, jak i Prypeć przyciągają do siebie miłośników wrażeń. To pierwsze miasto oficjalnie zamieszkuje 500 ludzi – pracowników naukowych i przewodników. Wydzielone są specjalne „zony”, a każdy przebywający tam człowiek ma określony czas, po którym musi opuścić miasto i na jego miejsce przyjeżdża nowa osoba. W Prypeci mieszkańców nie ma, ale wiadomo, że organizowane są wycieczki, które miasto penetrują. Nie brakuje też wypadów organizowanych w innym celu – rozkradane są elementy elektrowni, a także napromieniowane kombinezony.

No dobrze, chcemy odwiedzić Czarnobyl i Prypeć, ale nie mamy ochoty podróżować po terenie, który uległ skażeniu, bądź też nasze finanse nie pozwalają nam na taką wycieczkę (koszt takiej wyprawy dla jednej osoby to średnio tysiąc złotych). Gliwickie studio The Farm 51 wychodzi nam naprzeciw i prezentuje aplikację Chernobyl VR Project. Jest ona pierwszą wirtualną wycieczką po Czarnobylu i Prypeci, którą mogą odbyć użytkownicy urządzeń VR – Oculus, Morpheus, Vive i Samsung Gear VR.

http://www.youtube.com/watch?v=reIzoNE9WcE

Aplikacja bardzo szczegółowo oddaje klimat miejsca. Zespół The Farm 51 kilkukrotnie odwiedził teren katastrofy i zbierał materiały, które posłużyły m.in. do stworzenia filmu dokumentalnego czy zdjęć sferycznych. Premierę programu zapowiedziano na kwiecień 2016, czyli 30. rocznicę wybuchu reaktora. 

 

Facebook projektu: Chernobyl VR Project

Oficjalna strona The Farm 51

 

Źródło grafiki: vrfocus

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

Related posts

Leave a Comment