AndroidStat750x300

Lollipop goni KitKata, czyli grudniowe statystyki Androida

 

Google przyzwyczaił nas do tego, iż co miesiąc udostępnia dokładne statystyki, dzięki którym możemy dowiedzieć się o skali popularności poszczególnych wersji systemu Android. Nie inaczej jest i w grudniu, choć dla mnie wspomnienie wykresy pokazują dobitnie jeden problem – fragmentacja.

AndroidStat750x300

Problem? Owszem, choć nie dla wszystkich. Dla mnie jako redaktora, dla was jako fanów nowych technologii z pewnością, ale wierzcie mi na słowo – przeważającej większości użytkowników smartfonów aktualność oprogramowania jest zwyczajnie obojętna. Naturalnie pod warunkiem, iż na leciwym sofcie wyślą SMS-a, odbiorą maila, przejrzą ulubione strony oraz odpalą swoje ulubione aplikacje.

Jeśli jednak należycie do grona osób, dla których „świeżość” softu jest kwestią istotną, z pewnością zainteresują was najnowsze statystyki Google dotyczące postępującej/zmniejszającej się (niepotrzebne skreślić) fragmentacji systemu Android. Dane prezentowane na wykresach zostały zebrane w dniach 1-7 grudnia i dotyczą właśnie tego okresu.

Ze statystyk dowiadujemy się, iż Lollipop w końcu przegonił JellyBean i zajął drugą pozycję, czyli plasuje się tuż za KitKatem, który to wciąż pozostaje najpopularniejszym obecnie warrantem Androida. Przeraża mnie natomiast coś innego – najnowsza edycja Androida pracuje jedynie na 0,5 % smartfonów biorących udział w badaniu, czyli wynik gorszy niż przestarzały już Ice Cream Sandwitch oraz co gorsza Gingerbread.

AndroiSas

Rozumiem, że Lollipop, a nawet KitKat królują w statystykach – choć nie najnowsze, dalej pozostają całkiem sprawnymi i w miarę świeżymi produktami. Ich kompatybilność z wieloma nowymi rozwiązaniami pozwala unikać niepotrzebnych frustracji. Niestety, starsze wersje systemu przestały być już wspierane przez wielu deweloperów, co oznacza dla przeciętnego Kowalskiego, iż nie będzie mógł on skorzystać z wielu aplikacji – możliwe, że nawet tej najbardziej dla wspomnianego jegomościa istotnej.

Każdego miesiąca, chwilę przed dostarczeniem statystyk mam nadzieję, iż problem fragmentacji będzie zanikać. Niestety, nadzieja matką głupich.

Źródło: developer.android

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...