Chrome 52 750x300

Chrome 52 wylądował – usunięto więcej niż dodano

Google stale dopieszcza swoje usługi. Jedną z ważniejszych jest przeglądarka, która właśnie doczekała się upgrade’u do wersji 52. Sprawdźmy, co się zmieniło.

Chrome 52 750x300

Pierwszą istotną nowością jest wprowadzenie elementów zgodnych z wytycznymi Material Design, znanymi z Androida (od 5.0). Co ciekawe, a wręcz zastanawiające – wspomniany zestaw cech interfejsu trafił jedynie do użytkowników Chrome dla komputerów Apple. Nie jest to do końca rozumiała polityka, ale cóż – dopieszczać trzeba także „sadowników”. Tak czy inaczej – Mac OS jest teraz bliższy zielonemu robotowi i mi to odpowiada.

Kolejnym bonusem zaimplementowanym w przeglądarce są poprawki bezpieczeństwa. Jak podaje Google – udało się usunąć aż 43 groźne luki, umożliwiające cyberprzestępcom uzyskanie dostępu do naszych danych. Dodatkowo usprawniono błędnie działające elementy i zwiększono (w nieznanym stopniu) wydajność aplikacji.

Dajemy i zabieramy

Wiemy już co takiego firma dała użytkownikom Chrome. Pora dowiedzieć się czego ich pozbawiła. Mówimy tutaj o dwóch funkcjach, które jak twierdzi Google były problematyczne. Pierwsza dotyczyła klawisza Backspace, który był sprzętowym odpowiednikiem funkcji wstecz. Działało to świetnie i z chęcią korzystałem z tej metody nawigowania po przeglądarce. Niestety, podobno rzesza ludzi naciskała klawisz przypadkowo, co niejednokrotnie powodowało niechciane usuwanie danych formularzy. Cóż – na „niezdarności” poszczególnych jednostek  traci ogół. To często stosowana polityka, która mojej ocenie nie jest sprawiedliwa.

Drugim elementem, który został usunięty z Chrome jest tak zwany App Launcher, czyli interaktywna ikona dodawana do paska Windows, z poziomu której można było otwierać web aplikacje, a nawet korzystać z wyszukiwarki. Według włodarzy Google skrót był zbędny, gdyż nie cieszył się satysfakcjonującym zainteresowaniem. Przyznam, że zaskoczyło mnie uzasadnienie, ponieważ namiętnie korzystałem ze wspomnianej opcji i co ważne – podobnie czyniło większość moich znajomych.

Na tym kończy się lista oficjalnych zmian w Chrome 52, ale patrząc na przeszłe działania Google, firma mogą zmienić w przeglądarce coś jeszcze. Jeśli dostrzeżemy dodatkowe usprawnienia, funkcje tudzież wady – uaktualnimy wpis.

Źródło: Google, 9to5Google

_______________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...