You are here
Ciemność nad miastem – nowa powieść ze świata Stranger Things artykuły News 

Ciemność nad miastem – nowa powieść ze świata Stranger Things

Szał, który nastał wokół serialu od Netflixa, to coś wręcz nieprawdopodobnego. Włodarze VOD muszą zacierać teraz ręce, bo przecież premiera trzeciego sezonu już niebawem. Tymczasem na księgarskie półki zmierza druga już książka z uniwersum serialu, która zatytułowana została Ciemność nad miastem. O czym będzie opowiadać?

Ciemność nad miastem
Ciemność nad miastem

Rozwijanie danego uniwersum poprzez publikację książek czy komiksów, nie jest niczym nowym w branży rozrywkowej. Od dawna takie rzeczy dzieją się chociażby w świecie Star Wars czy Warcraft, jeżeli mówimy o grach. Seriale także mogą liczyć na coś takiego, a w przypadku Stranger Things jest spore pole do manewru w tej właśnie kwestii. Sama opowieść emitowana na Netflix nie rozwiewa wszystkich niejasności i nie tłumaczy wszystkiego. I tutaj właśnie przydają się książki.

Ciemność nad miastem

Stranger Things: Ciemność nad miastem to druga powieść, która ma zostać wydana w Polsce. Pierwsza, czyli Mroczne umysły, ukazała się pod koniec kwietnia tego roku i była całkiem udanym tworem, choć ewidentnie pisanym pod zamówienie. Nie ma w tym oczywiście nic złego, choć szkoda, ze sama książka nie byłą jednak odrobinę grubsza, by móc pogłębić niektóre z nakreślonych tam wątków. Autorką Mrocznych umysłów była Gwenda Bond, ale druga powieści z serii już nie wyszła spod jej pióra.

Ciemność nad miastem napisana została bowiem przez Adama Christophera, który na swoim koncie ma całkiem pokaźny dorobek. Jego debiut literacki, czyli Empire State, został okrzyknięty powieścią roku przez SciFiNow oraz Finansial Times. To także nie pierwszy raz, kiedy Christopher ma styczność ze światami, których nie jest de facto twórcą. Jedno z opowiadań w antologii Star Wars: For a Certain Point of View zostało przez niego napisane. Adam Christopher to uznany już twórca, choć jego książek nie dostaniemy niestety w języku polskim. Ta ze świata Stranger Things będzie więc pierwszym takim spotkaniem, więc już nie możemy się go doczekać.

O czym opowiada nowa książka?

Podobnie jak w przypadku Mrocznych umysłów, także tutaj czytelnik będzie miał możliwość spojrzeć na przeszłość. Powieść nie będzie rozgrywała się bowiem w czasach, kiedy dzieje się akcja serialu, a w 1977 roku. Głównym bohaterem jest tutaj Szeryf Hooper, który dopiero co wrócić z wojny w Wietnamie i próbuje ułożyć sobie życie na nowo w małym miasteczku. Czytelnik będzie mógł spojrzeć na kilka lokacji, nie tylko Hawkins, ale i między innymi Nowy Jork. To miejsce o którym Hooper nie chce mówić i najchętniej by o wszystkim z nim związanym zapomniał. Co takiego wydarzyło się w 1977 roku?

O pisaniu powieści wypowiedział się jej autor, a wpis na ten temat zamieścił na swoim blogu:

„Pisanie tej książki przysporzyło mi wiele radości. Jestem wielkim fanem serialu, a Jim Hopper to mój ulubiony bohater. Zagłębienie się w jego przeszłość w Nowym Jorku było świetnym doświadczeniem i mam nadzieję, że czytelnicy będą mieli równie wiele frajdy z poznawania jego przygód, co ja, kiedy je pisałem”. – Adam Christopher

Nowa powieść ze świata Stranger Things pojawi się w księgarniach 3 lipca tego roku, czyli za mniej więcej trzy tygodnie. To idealna data, bo zbieżna z premierą nowego sezonu na Netflix. Fani powinni być zadowoleni, a jeżeli nie mają co do tego czasu ze sobą zrobić, zawsze mogą zająć się układaniem LEGO z serialu.

Czytniki e-booków znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Wydawnictwo Poradnia K / Informacja prasowa / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment