6310i

Codzienne ładowanie baterii w smartfonie stało się normą

Pamiętacie czasy Nokii 6310i? Na jednym ładowaniu akumulatora potrafiła pracować nawet dwa tygodnie – coś wspaniałego. Oczywiście, nie miała tylu bajerów co obecne smartfony, ale tak długi czas pracy na baterii pozwolił zapisać się jej w historii. A co nam przyniósł postęp technologiczny? Na jak długo ogniwa w najnowszych aparatach mogą rozstać się z ładowarką?

6310i

W chwili obecnej na rynku telekomunikacyjnych urządzeń mobilnych królują smartfony, czyli konsekwencja ewolucji klasycznego telefonu. Skoro była to ewolucja, to powinna zmierzać ku lepszemu w każdej kwestii. Ale niestety – tak nie jest. Owszem mamy do dyspozycji potężne procesory, wielkie ekrany o rozdzielczości już nawet 4K, obiektywy, których nie powstydziłyby się aparaty kompaktowe, oprogramowanie umożliwiające normalną prace na smartfonie oraz zasilającą to wszystko baterię.

Zużycie baterii w nowych urządzeniach w dużym stopniu zależy od tego, ile czasu rzeczywiście z nich korzystamy i jak ich używamy. Nie da się ukryć, że czas pracy na baterii jest znacznie krótszy niż w przypadku klasycznych telefonów. Na forach internetowych pojawiają się posty, w których użytkownicy nowych flagowców chwalą się 3-4 dniami pracy na jednym ładowaniu. Jestem tylko ciekaw, jak wygląda ta „praca”. To niedorzeczne; musimy się przyzwyczaić do tego, że telefon trzeba codziennie, ewentualnie, co drugi dzień ładować. Potężna moc obliczeniowa nie będzie zasilana z kosmosu, a przynajmniej na razie nie.

indukcyjne

Niepokojący jest fakt, że producenci smartfonów nie inwestują zbyt wiele w nowe technologie pozwalające stworzyć ogniwa o większej pojemności. Jesteśmy świeżo po premierze iPhone’a 6s, który ma taką samą baterię jak jego poprzednik, czyli w tej kwestii Apple nie zrobiło nic… Na targach IFA w Berlinie Sony zaprezentowało Xperię Z5, która ma trzymać dwa dni na jednym ładowaniu. To już jest niezły wynik, jak na flagowca (biorąc pod uwagę aktywne korzystanie z telefonu). Samsung poszedł w inną stronę i już jakiś czas temu pokazał telewizor z ładowarką indukcyjnyą. Ciekaw jestem, jak kwestia baterii oraz ładowania rozwinie się w ciągu najbliższych kilku lat.

____________________

Zapraszam do zapoznania się z ofertą naszego sklepu pod tym adresem oraz polubienia naszego profilu na facebooku.

 

Dodaj komentarz

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...