CyanogenMOD nie będzie już modyfikacją, a odrębną platformą

Od kwietnia zespół tworzący najpopularniejszą modyfikację Androida działa pod nazwą Cyanogen Inc. Dodatkowo, firma nie chce być znana jedynie z CustomRomów. Głównym celem Cyanogen jest teraz stworzenie całego systemu operacyjnego, prześcigając przy tym Windows Phone i Blackberry.

telefonz750x300

Steve Kondik, jeden z twórców CM, poinformował, że udało się uzyskać wsparcie Benchmark Capital oraz Redpoint Ventures oraz zgromadzić aż 7 milionów $ na rozwój projektu.

Sukces nie jest trudny do osiągnięcia. Android, mimo statusu najpopularniejszej mobilnej platformy systemowej, boryka się z problemem fragmentacji, co jest skutkiem krótkiego wsparcia urządzeń. Modyfikacja CyanogenMode była jedyną szansa na drugie życie smartfonów pozbawionych aktualizacji do nowej wersji systemu. 

Niestety, instalacja zmodyfikowanego oprogramowania nie jest zadaniem łatwym i przyjemnym. Przeciętny użytkownik może mieć z tym procesem sporo problemów. Nieumiejętne flashowanie może trwale uszkodzić telefon i przemienić go w przycisk do papieru.

Twórcy CM pomyśleli tym razem właśnie o mniej zaawansowanych użytkownikach i opracowują specjalny instalator pod systemy Windows, OS X oraz w razie zainteresowania Linux. Uproszczenie instalacji  z pewnością przekona większą liczbę użytkowników na zmianę oprogramowania.

Możemy się obawiać jedynie reakcji Google na całą sprawę. Czy podobnie jak w przypadku Windows Phone, korporacja będzie się starała skutecznie utrudniać korzystanie z usług. Z czasem z pewnością poznamy odpowiedź na to pytanie.

 

Źródło: TheVerge, Engadget

Dodaj komentarz

263 More posts in mobile category
Recommended for you
TikTok
TikTok zagrożeniem bezpieczeństwa? Według armii USA — tak

Żołnierze pełniący służbę dla Stanów Zjednoczonych nie powinni korzystać z aplikacji TikTok. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele...