You are here
Cypr Północny – jednym z ulubionych kierunków inwestycyjnych Polaków Bez kategorii 

Cypr Północny – jednym z ulubionych kierunków inwestycyjnych Polaków

Polacy kupują coraz więcej nieruchomości za granicą. Najczęstszym inwestycyjnym kierunkiem wciąż pozostaje Hiszpania, tuż po niej plasuje się Chorwacja, a także Bułgaria, czy Gruzja. Od niedawna coraz większe uznanie Polaków zyskuje Cypr Północny.

Co przyciąga inwestorów na malowniczy Cypr Północny?

Rynek nieruchomości na Cyprze Północnym jest niezwykle dynamiczny i przeżywa w ostatnim czasie rozkwit.Kapitał z krajów Europy Zachodniej jest coraz bardziej widoczny. Niemieccy, szwedzcy, norwescy i brytyjscy inwestorzy nabywają nieruchomości na Cyprze Północnym w bardzo dużych ilościach. Polacy także odkrywają duży potencjał tego rynku. – Polskę dzieli od Cypru Północnego nie więcej niż 3,5 godziny lotu  samolotem, a ceny biletów lotniczych są atrakcyjne, często wynoszące zaledwie około 300-500 zł w obie strony jeśli chodzi o lot do Larnaki. Co więcej, koszty życia, artykułów spożywczych, paliwa są znacząco niższe niż w Polsce. Do tego dochodzi stale rosnący popyt i kapitał spływający z całego świata, co stanowi prawdziwą gratkę dla inwestorów. Wisienką na torcie jest śródziemnomorski klimat i 320 słonecznych dni w roku co znacznie wydłuża okres najmu nieruchomości turystom. – podkreśla Szymon Darznik, ekspert ds. nieruchomości na Cyprze Północnym, właściciel Inwestycjenacyprze.pl.

Już w 2021 roku Cypr Północny został doceniony na łamach amerykańskiego magazynu Forbes. Znajdujący się na wyspie region Iskele Long Beach, zajął pierwsze miejsce w zestawieniu „5 Best Beachfront Buys For 2021”, czyli 5 najlepszych miejsc na świecie do inwestowania w nieruchomości nadmorskie. Następnie w 2022 roku magazyn Live and Invest Overseas w artykule „The World Best Places To Retire” ogłosił Cypr Północny, a dokładnie region Kyrenia jako czwarte najlepsze miejsce do spędzania emerytury na świecie, co powtórzył w roku 2023. Najnowszy znaczący artykuł opublikowany ponownie przez magazyn Forbes „5 Affordable Places To Buy Property Abroad In 2024” umieszcza Cypr Północny na pierwszym miejscu w rankingu niedrogich miejsc do zakupu nieruchomości za granicą. Koszty posiadania tam nieruchomości są zdecydowanie niższe niż w innych krajach śródziemnomorskich, a jednocześnie pozwalają cieszyć się życiem na wysokim poziomie. Oferty nieruchomości do nabycia na Cyprze Północnym obejmują głównie ekskluzywne apartamenty w uznanych kurortach i popularnych miejscowościach turystycznych, jak również samodzielne domy położone nad brzegiem morza. Ceny mieszkań na Cyprze Północnym zazwyczaj nie przekraczają
16 tysięcy złotych za metr kwadratowy, a zakupione apartamenty są już wykończone i gotowe do użytku. Wyjątkowe ukształtowanie terenu sprawia, że można się tam cieszyć zarówno widokiem gór, jak i morza. Nieruchomości z  tej półki cenowej znajdują się w najlepszych resortach, które są projektowane na wzór 15-minutowych miast. Na miejscu zatem niczego nie brakuje – baseny, fontanny, SPA, siłownie, kina, restauracje, opieka medyczna, całodobowa obsługa concierge. Dla przykładu w Trójmieście w podobnej cenie możemy nabyć wyremontowane w średnim standardzie mieszkanie z dala od morza w wielkiej płycie. Więc różnica jest ogromna na korzyść nieruchomości właśnie na Cyprze Północnym.

– Aby unaocznić ogromny potencjał Cypru Północnego, pozwolę sobie na porównanie do Trójmiasta, gdzie mamy do czynienia z cenami sięgającymi nawet 30 tysięcy złotych za metr kwadratowy jeśli chodzi o rynek pierwotny.  Najczęściej są to puste mieszkania deweloperskie, a do kosztów dochodzą wysokie czynsze. Słonecznych dni w ciągu roku jest niewiele co znacznie  obniża rentowność takiej nieruchomości , a ceny w nadmorskich restauracjach są zaskakująco wysokie – kontynuuje Szymon Darznik.

Niskie ceny nieruchomości to jednak nie wszystko. Warto zwrócić również uwagę na niespotykane nigdzie indziej plany płatności. Nie ograniczają się one bowiem tylko do dogodnych wpłat wraz
z postępem prac na budowie.  – W naszym modelu działania dopuszczamy na przykład karencję
w zapłacie nawet do 2 lat, już po oddaniu nieruchomości do użytku. Oznacza to w praktyce, że inwestor może otrzymać klucze do mieszkania po wpłaceniu zaledwie 65% jego wartości i zacząć je wynajmować.  Zwroty z zainwestowanego kapitału i zyski generowane z takiej nieruchomości często oscylują od ok. 10% rocznie wzwyż natomiast w naszym modelu znacznie więcej
– dodaje Szymon Darznik.

Gdzie leży Cypr Północny?

Cypr Północny to oficjalnie Turecka Republika Cypru Północnego. Stanowi część azjatyckiej części wyspy Cypr, zajmując 36% jej obszaru. Położony na północy, oddzielony od Cypru Południowego przez tzw. Zieloną Linie, która sięga około 180 km. Podobnie jak reszta wyspy, posiada dostęp do Morza Śródziemnego oraz długą linię brzegową, co czyni go atrakcyjnym miejscem nie tylko na wypoczynek, ale również inwestycje.

Related posts

Leave a Comment