Projektor czy TV Slide

Czy projektor jest w stanie zastąpić telewizor?

Jeszcze kilka lat temu projektory można było spotkać jedynie w szkołach i firmach. Aktualnie coraz śmielej wkraczają do naszych domów – jako centrum rozrywki. Jeśli jesteś w trakcie wymiany sprzętu RTV, sprawdź, w jakich sytuacjach warto rozważyć zakup projektora zamiast telewizora.

Projektor czy TV Slide

Telewizory oferują ograniczoną wielkość obrazu. Im większy ekran, tym wyższa cena, rozmiary i waga urządzenia. Z tego względu, w regularnej sprzedaży zazwyczaj nie spotyka się telewizorów o przekątnej większej niż 65 cali.

W cenie 50-calowego telewizora można nabyć projektor, który wyświetli obraz o przekątnej około 150 cali. Wymiary standardowego projektora pozwalają na wygodne przenoszenie go. Użytkownicy nie są zdani na wyświetlanie materiałów tylko w jednym pomieszczeniu. Rozmiar wyświetlanego obrazu podlega regulacji, dlatego projektor jest o wiele bardziej uniwersalny niż ma to miejsce w przypadku telewizora – bez problemu można zaadaptować go do warunków panujących w nowym mieszkaniu lub pokoju.

Projektor w małym pomieszczeniu

Przez wiele lat podkreślano, że projektor to dobre rozwiązanie tylko do użytku w dużych pomieszczeniach. Wszystko to za sprawą optyki, która do projekcji obrazu potrzebuje odpowiedniej odległości. Im dalej umieścimy projektor, tym obraz będzie większy. Dziś takie ograniczenie można wyeliminować, kupując projektor ultra-krótkiego rzutu. Tego typu urządzenia posiadają specjalny układ soczewek i luster, które pozwalają na ustawienie go w odległości kilkudziesięciu centymetrów od ściany. Taka odległość pozwoli wyświetlić obraz w rozdzielczości Full HD o maksymalnej przekątnej przekraczającej 100 cali. Projektor ultra-krótkiego rzutu nie wymaga podwieszenia przy suficie i robienia przemeblowania w pokoju.

Projektor czy TV Screen

Co oglądać?

Kluczową cechą telewizora jest możliwość odbierania stacji telewizyjnych. Nie jest to jednak funkcja niezastąpiona, ponieważ do projektora można podłączyć zewnętrzny dekoder DVB-T. Na rynku dostępne są też modele, które posiadają wbudowany odbiornik telewizji.

 

Obecnie na rynku dominują telewizory typu Smart TV, które działają pod kontrolą oprogramowania, w ramach którego instalować można dodatkowe aplikacje zwiększające funkcjonalność urządzenia. Brzmi świetnie, ale w praktyce nie jest tak kolorowo. Praktycznie każdy producent korzysta ze swojego autorskiego rozwiązania, przez co na rynku brakuje kompatybilności między urządzeniami. Oprogramowanie jest ulepszane, a stare telewizory nie dostają aktualizacji. Sytuacja sprawia, że już 2-letni telewizor nie wspiera najnowszych wersji aplikacji.

W projektorach coraz częściej wykorzystuje się znany z urządzeń mobilnych system Android. Gwarantuje on znane użytkownikom środowisko graficzne, wsparcie dla wielu technologii i bogate zasoby aplikacji. Do projektora można podłączyć klawiaturę lub mysz. Dzięki temu może stać się on urządzeniem niezależnym.

Które urządzenie gwarantuje dłuższą żywotność?

W teorii żywotność wyświetlaczy stosowanych w telewizorach przewyższa lampy stosowane w projektorach. W praktyce coraz częściej wykorzystuje się lampy LED, których żywotność sięga nawet 30000 godzin. Daje nam to ok. 1250 dni ciągłej pracy projektora opartego na technologii LED, a więc 10 razy więcej niż w klasycznych konstrukcji lampowych. W ekranie LCD LED żywotność diod wynosi około 100 000 godzin. Warto też pamiętać, że zakup projektora mogącego zamienić ścianę naszego salonu w ekran kinowy, obciąży domowy budżet mniej niż inwestycja w 80-calowy telewizor.

Projektor czy TV Screen 1

Wnioski

Projektor i telewizor to urządzenia, które uzupełniają się. Pierwsze z nich sprawdzi się jako domowe centrum rozrywki używane podczas dłuższych seansów. Drugie urządzenie wygrywa pod względem szybkości dostępu. Programy informacyjne lub prognoza pogody oglądane „na szybko” podczas gotowania lub sprzątania, są domeną telewizorów.

Telewizor jest dla Ciebie jeśli…

Jesteś telemaniakiem i telewizor włączony jest u Ciebie od rana do wieczora. Używanie projektora przy świetle dziennym jest mniej wygodne, a czasami wręcz niemożliwe. Jeśli zależy Ci na urządzeniu, które zaoferuje rozdzielczość 4K – lepszym wyborem będzie zakup telewizora. Ich ceny są o wiele niższe niż koszt zakupu projektora o takich samych możliwościach. W telewizorach łatwiej też osiągnąć odpowiedni kontrast, jasność i barwy obrazu.

Projektor jest dla Ciebie jeśli…

Większość dnia spędzasz poza domem, a wieczorem marzysz o obejrzeniu ulubionego serialu lub filmu. Nie ma nic lepszego niż ekran kinowych rozmiarów dostępny bez wychodzenia z domu. Obraz generowany przez projektor to odbite od ściany światło. Wpływa to na znacznie mniejsze zmęczenie oczu podczas seansu. Projektor polecany jest dla wszystkich tych, którym zależy na dużej przekątnej obrazu w rozsądnej cenie. 100-calowy obraz za równowartość 50-calowego telewizora jest kuszący i robi wrażenie.

Źródło: Xgem.com

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...