You are here
Czy smartfony przeszkadzają w wykonywaniu obowiązków służbowych? artykuły 

Czy smartfony przeszkadzają w wykonywaniu obowiązków służbowych?

Smartfony z jednej strony pomagają nam pozostawać w kontakcie ze znajomymi, być na bieżąco z informacjami czy wykonywać pilne zadania w drodze. Z drugiej strony urządzenia te sprawiają, że jesteśmy mniej produktywni, gdy pracujemy przy biurkach do takich wniosków doszli autorzy nowego eksperymentu psychologicznego przeprowadzonego przez Uniwersytet w Würzburgu oraz Uniwersytet Nottingham Trent, który został zlecony przez „Kaspersky Lab”.

Smartfony w pracy Slide

Eksperyment ujawnił związek między poziomem produktywności a odległością między uczestniczącymi w nim osobami i ich smartfonami. Wydajność uczestników wzrastała o 26 proc., gdy zabrano im smartfon. W eksperymencie wzięło udział 95 osób w wieku 19-56 lat, a ich zachowanie rejestrowano w laboratoriach na uniwersytecie w Würzburgu i Uniwersytecie Nottingham-Trent. Zadbano o to, aby w różnych laboratoriach wypośrodkować warunki eksperymentu oraz reprezentację płci.

Badacze poprosili uczestników, aby ci wykonali test koncentracji w czterech różnych okolicznościach:

  • gdy ich smartfon znajduje się w kieszeni;

  • leży na biurku;

  • jest zamknięty w szufladzie;

  • znajduje się zupełnie poza pomieszczeniem.

Smartfony w pracy Screen 1
Uzyskane wyniki są istotne – uczestnicy testu osiągnęli najsłabsze rezultaty, gdy ich smartfon leżał na biurku, jednak z każdym dodatkowym odcinkiem dystansu między uczestnikami a ich smartfonami wyniki testu poprawiały się. Ogólnie wyniki testu były o 26% wyższe, gdy telefony znajdowały się poza pomieszczeniem.

Wbrew oczekiwaniom nieobecność smartfona nie spowodowała, że uczestnicy byli zdenerwowani. Poziomy niepokoju były stałe we wszystkich eksperymentach. Jednak kobiety odczuwały ogólnie większy niepokój niż mężczyźni, na podstawie czego badacze doszli do wniosku, że na poziom niepokoju w pracy nie wpływa obecność (lub brak smartfona), ale płeć.

Wcześniejsze badania pokazały, że z jednej strony separacja od własnego smartfona wywołuje negatywne skutki emocjonalne, takie jak zwiększony niepokój, z drugiej strony jednak z badań wynika również, że smartfon może działać jako czynnik rozpraszający. Innymi słowy, zarówno brak, jak i obecność smartfona może osłabiać koncentrację – mówi Jens Binder z Uniwersytetu Nottingham Trent.

 

Smartfony w pracy Screen
Podsumowując, wyniki tego badania wskazują, że koncentrację zwiększa w większym stopniu brak niż obecność smartfona – dodała Astrid Carolus z Uniwersytetu w Würzburgu.

Wyniki eksperymentu korelują z ustaleniami wcześniejszego badania pod nazwą „Amnezja cyfrowa w pracy”. W badaniu tym „Kaspersky Lab” ujawnił, że urządzenia cyfrowe mogą mieć negatywny wpływ na poziom koncentracji. Wykazano na przykład, że zapisywanie notatek podczas spotkań obniża poziom rozumienia tego, co w rzeczywistości dzieje się podczas spotkania.

Chociaż zakaz wykorzystywania urządzeń cyfrowych w miejscu pracy nam nie grozi, choć niektóre firmy, tego wymagają, wyniki przytoczonego badania – w połączeniu z wynikami badania „Amnezja cyfrowa w pracy” – pozwalają przedsiębiorstwom zorientować się, w jaki sposób mogą one zwiększyć swoją produktywność.

Smartfony w pracy Screen 2

Pomijając mniejszą efektywność rozproszonych pracowników, firmy powinny mieć świadomość, że we współczesnym, oplecionym gęstą siecią połączeń krajobrazie biznesowym niższy poziom koncentracji może stanowić problem bezpieczeństwa. Zaawansowane ataki ukierunkowane mogą być wykryte tylko wtedy, gdy pracownicy są czujni i wyczuleni na nieoczekiwaną i nietypową zawartość e-maili. Jest zatem ważne, aby firmy opracowały procesy bezpieczeństwa, w tym szkolenia, w celu zwiększenia czujności pracowników, niezależnie od tego, czy pracownicy wykorzystują smartfony w pracy, czy nie – powiedział Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami, „Kaspersky Lab Polska”.

„Kaspersky Lab” bada przez ostatnie dwa lata społeczne skutki cyfryzacji oraz w jaki sposób zjawisko to sprawia, że ludzie są bardziej narażeni na cyberprzestępczość. Przegląd wyników można znaleźć pod tym adresem.

Materiał przedstawiający badanie „Kaspersky Lab” dostępny poniżej:

http://www.youtube.com/watch?v=Z9ulkvWAur4

Źródło: Kaspersky Lab, YouTube.com

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment