You are here
Czy warto być sekretarką? Bez kategorii 

Czy warto być sekretarką?

Rozwój rynku usługowego przekłada się na rosnącą liczbę biur, kancelarii i gabinetów, a co za tym idzie – zwiększenie zapotrzebowania na sekretarki. Ale czy praca na tym stanowisku jest opłacalna? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

 

Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest różnorodność obowiązków sekretarki. Od organizacji kalendarza, przez obsługę korespondencji firmowej, po zarządzanie dokumentacją – to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Praca ta wymaga elastyczności, umiejętności szybkiego działania i podejmowania wielu zadań jednocześnie.

 

Zawód sekretarki może być źródłem satysfakcji – mówi Julia Zachorodnia z Grupy VIPoL, łączącej pracowników tymczasowych z pracodawcami. Optymalna organizacja pracy, efektywne zarządzanie kalendarzem i utrzymywanie płynnej komunikacji w firmie to aspekty, które sprawiają, że staje się ona ciekawa i pełna wyzwań. Szczególnie zainteresowane tą rolą są panie, która po prostu od zawsze dobrze radziły sobie zarówno z presją czasu, jak i tzw. multitaskingiem. Praca bywa też atrakcyjna dla cudzoziemców, biegle posługujących się np. językiem angielski – np. sporo Ukrainek, które w 2022 roku w wyniku wojny znalazły się w Polsce, znalazło pracę właśnie jako sekretarki, czy asystentki.
Na tym stanowisku mogły przeczekać trudne czasy i jednocześnie rozwijać swoje kompetencje.

 

Nie sposób nie wspomnieć o mitach krążących wokół tego zawodu. Jednym z nich jest przekonanie,
że głównym zadaniem sekretarki jest parzenie kawy. Nic bardziej mylnego – sekretarki wykonują ważne zadania, często odgrywając kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy.

 

Aby zostać sekretarką, wystarczy średnie wykształcenie, choć warto rozważyć dodatkowe kursy
lub szkolenia, które mogą poszerzyć zakres umiejętności, a w następstwie przełożyć się na wyższe zarobki. Wybór tej ścieżki zawodowej może być odpowiedni dla osób o wysokich zdolnościach interpersonalnych, którym satysfakcję przynosi efektywne zarządzanie. Należy mieć jednak na uwadze, że zawód sekretarki wiąże się z presją czasu oraz generuje wiele stresowych sytuacji. Pod względem finansowym, zarobki sekretarek niejednokrotnie bywają konkurencyjne, zwłaszcza w renomowanych firmach. Jednakże, wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników, takich jak wykształcenie, doświadczenie, czy branża, w której działa firma.

 

 

 

Fundacja VipoL Wspieramy Razem www.fundacjavipol.eu – powstała po to, by monitorować sytuację w polskich firmach, zatrudniających obcokrajowców oraz reagować na bieżące zapotrzebowanie osób i podmiotów nawiązujących współpracę. Fundacja składa się zarówno z Polaków, jak i Ukraińców – ludzi, którzy pracują razem już od 2014 roku i świetnie znają wzajemne oczekiwania. Fundacja podejmuje różnorodne inicjatywy, mające na celu aktywizację i integrację społeczną, przeciwdziałanie wykluczeniu, a także uproszczenie procedur zatrudniania obcokrajowców. Ponadto udziela wsparcia pracownikom i edukuje przedsiębiorców otwartych na zatrudnianie kandydatów spoza Polski.

 

Grupa VIPoL www.vipolgroup.eu – to agencja pracy tymczasowej, która oferuje m.in. leasing unikalnych specjalistów
oraz pracowników fizycznych. Firma, działająca na polskim rynku od 2010 roku, zapewniła pracę dziesiątkom tysięcy osób. Zespół tworzą profesjonaliści w dziedzinach HR, zarządzania biznesowego oraz prawa dotyczącego zatrudnienia i legalizacji pobytu obcokrajowców. Misją firmy pod hasłem „Pracujemy razem” jest łączenie ludzi w relacjach zawodowych ponad granicami państw, zapewniając obcokrajowcom szansę na godne życie. Biura grupy VIPoL znajdują się w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie.

Related posts

Leave a Comment