Do czego służą tablety?

Co właściwie skrywa pojęcie TABLET? Jest to urządzenie mobilne, wyposażone w niewielki ekran dotykowy (poniżej 14 cali). Służy głównie do konsumpcji treści, w szczególności multimedialnych. Tak po krótce można opisać tablet, choć dla niektórych, jest to po prostu smartfon z odpowiednio większym wyświetlaczem. Jaka jest prawda i od czego tak właściwie się zaczęło?

ipadmini750x300

Pojawienie się pierwszych urządzeń tego typu datujemy na lata 60 ubiegłego stulecia. Wtedy też pojawił się DynaBook stworzony przez Alan’a Kay. Było to urządzenie nieprzystosowane do ówczesnej epoki, podobnie jak późniejsze tablety Compaq od Hp oraz bardzo podobne sprzęty od Nokii. Prawdziwą rewolucje na rynku przenośnych komputerów pozbawionych fizycznej klawiatury rozpoczął iPad od Apple. To było naprawdę „Coś”. Płynność działania, przyjazna obsługa dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego i wyświetlacz wykonany w technologii pojemnościowej. Następnie zaprezentowano tablety z Androidem na pokładzie. Celowo pominąłem urządzenia z systemem od Microsoftu, bo Windows dopiero od wersji 8 nadaję się na tablety.  Wszystko pięknie, ale nasuwa się jedno pytanie: po co mi takie urządzenie?

Postawmy sprawę jasno, tablet jaki by nie był w żadnym wypadku nie nadaje się do tworzenia treści, służy jedynie do jej konsumpcji. W tym sprawdza się całkiem dobrze, biorąc pod uwagę jego ograniczone możliwość. Oglądanie filmów, przeglądanie stron WWW oraz korzystanie z serwisów społecznościowych może być przyjemne, niestety czytanie książek niekoniecznie. Do tego celu wygodniejsze będzie urządzenie wykorzystujące technologię E-ink.

Edycja tekstu, arkusze kalkulacyjne, prezentacje – to wszystko jest oczywiście możliwe. Problem w tym, że nie spotkałem jeszcze nikogo, kto uważałby takie rozwiązanie za wygodne. Mały ekran oraz brak fizycznej klawiatury nie sprzyja pracy z wyżej wymienionymi aplikacjami.

Właśnie… aplikacje, te potrafią naprawdę uprzyjemnić nam korzystanie z tabletu, ale pomijając rozmiar ekranu, to samo mam w smartfonie. Do czego więc jeszcze mogłoby mi się przydać takie urządzenie?

Przedstawiciele pewnych zawodów mogą docenić właściwości tych prostokątnych zabawek. Architekt, grafik lub handlowiec mają możliwość szybkiego zaprezentowania klientowi wybranej treści. Nie ma potrzeby dźwigania ze sobą ciężkich notebooków lub niewielkich rozmiarów, lecz nie grzeszących wydajnością netbooków. Na tym polu tablety mogą wypełnić rynkową lukę.

Tablety mogą być także świetnym prezentem dla naszych pociech. Odpowiednio skonfigurowane mają spore możliwości edukacyjne, wystarczy zapoznać się, z co ciekawszymi aplikacjami napisanymi z myślą o najmłodszych.

Jakby nie patrzeć tablet jest urządzeniem godnym uwagi. Jeśli będziecie zainteresowani kupnem zachęcam do odwiedzenia naszego sklepu:

https://vipmultimedia.pl/sklep/kategoria/tablety-i-notebooki/tablety

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...