You are here
Dobry, niedrogi biznesowy laptop – Asus PU551 testy 

Dobry, niedrogi biznesowy laptop – Asus PU551

Asus jest kojarzony głównie z laptopami gamingowymi, z niedrogim, ale solidnym sprzętem. PU551 i inne komputery z tej serii udowadniają, że na poletku urządzeń przeznaczonych dla klienta biznesowego też jest groźnym rywalem, z którym konkurencja musi się liczyć.

Unboxing

Pierwsze odczucia po otwarciu pudełka są pozytywne, choć nie odnosimy wrażenia spotkania się z czymś nadzwyczajnym. Zestaw rzeczy dołączonych do laptopa jest standardowy, niczym się nie wyróżnia. Sam PU551 nie rzuca się mocno w oczy, prezentuje się skromnie, tak jakby oszczędnie, stylistyka jest utrzymana w całości w ciemnych kolorach. Nie zaskoczy was on w jakimkolwiek elemencie nietypowym, wybijającym się z jednolitej całości designerskim elementem czy smaczkiem. Nie ma w tym jednak nic, co by pozwoliło rzucić stwierdzenie: „Boże, co za nudny i nieciekawy kawałek blachy”. Jest to bardzo korzystne, bo ten laptop mówi w ten sposób wszem i wobec „służę do pracy, traktujmy się poważnie”, to celny zabieg, biorąc pod uwagę, że targetem jest klient stricte biznesowy. 

Klawiatura typu wyspowego sprawdza się bez zarzutów, jej twardość/miękkość jest odpowiednia. Zdołano pomieścić na niej blok numeryczny, z lekko obciętymi klawiszami, co jednak absolutnie nie przeszkadza w używaniu ich. Zwraca uwagę bardzo duży wielodotykowy Touchpad, jeszcze bardziej przesunięty na lewo niż zazwyczaj. Osobiście bardzo nie lubię korzystać z takowych, myszka jest dla mnie nie do zastąpienia, niemniej byłem bardzo mile zaskoczony, testując ten umieszczony w PU551 – był to jeden z najwygodniejszych i najbardziej komfortowych w użyciu touchpadów, z jakimi miałem okazję się zetknąć. Jest to znaczący plus tego sprzętu, jeżeli ktoś korzysta z tego typu rozwiązania. Wszystkie porty umieszczone są na bokach urządzenia, nie odbiegają ilością i zróżnicowaniem od standardu. Wszystkie parametry zostały szczegółowo przedstawione w tabeli na końcu.

Jak PU551 sprawdza się w pracy?

Najkrócej mówiąc, dobrze lub też bardzo dobrze. Jest wystarczająco silny, by podołać wszelkim biurowym zadaniom, można przy jego pomocy bezproblemowo pracować, czy prowadzić prezentację, co biorąc pod uwagę niewygórowaną cenę, czyni zeń bardzo groźnego rywala dla konkurencji z segmentu biznesowego. Dużą zaletą są rzeczy drobne, ale jednak wiele znaczące, które niekoniecznie od razu się spostrzega.  PU551 pracuje bardzo cicho i korzystnie wychodzi ze starcia ze złymi warunkami oświetleniowymi. Matowy, dobry jakościowo ekran, nawet przy ostrym  słonecznym świetle pozwala widzieć, co się na nim dzieje. Wadą jest natomiast to, że nie można ekranu w stosunku do klawiatury wychylić pod kątem 180 stopni, niektórym osobom wszak zdarza się z rzadka z takiego rozwiązania korzystać.

Najsłabszym „ogniwem”, jeżeli chodzi o podzespoły, jest dysk twardy – chciałoby się, żeby PU551 istniał także w wersji z dyskiem SSD, ma się bowiem wrażenie, że jeżeli coś czasem spowalnia jego pracę, to problem wypływa właśnie z tego źródła. Zaletą jest za to aż 8 GB RAMu, co się zdecydowanie przydaje. Reszta podzespołów wydaje się rozsądnie dobrana (nie jest to oczywiście komputer do gier – najnowszych tytułów albo na nim w ogóle nie odpalicie, albo będą wyglądać mizernie. Jeszcze raz warto powtórzyć: to jest laptop przeznaczony do pracy, można też na nim oczywiście obejrzeć film czy surfować po internecie).

 

Oprogramowanie i inne dodatki

Mądrym zagraniem Asusa w przypadku PU551 jest wyposażenie go w parę rzeczy, które potencjalnego klienta powinny ucieszyć. Przede wszystkim narzędzia zapewniające kompleksową ochronę jego zawartości, dzięki takim funkcjom jak BitLocker i BitLocker To Go, szyfrującym dane przed niepożądanym odczytem. Laptop ten wyposażony jest także w czytnik linii papilarnych, gwarantujący kontrolę dostępu i Kensington Lock, zabezpieczający przed kradzieżą. Atutem, na który chyba wyraźnie zdecydował się postawić Asus jest 3 letnia gwarancja i to z naprawą na miejscu u klienta. To rzeczywiście duża zaleta i bardzo wygodne rozwiązanie dla kupującego.

Podsumowanie

PU551 to zdecydowanie dobry wybór, jeżeli chcemy mieć porządny biznesowy laptop, który co prawda nie jest high-endowy, ale też kosztuje rozsądne pieniądze i w ramach swojej ceny oferuje nam naprawdę solidną konfigurację, i jest przy tym komfortowym narzędziem pracy. Jest to sprzęt, który, krótko mówiąc, po prostu się sprawdza, a możliwość naprawy on-site przez aż 3 lata pozytywnie go wyróżnia. Jeśli ktoś nie chce niepotrzebnie przepłacać, a potrzebuje laptopa zdecydowanie do pracy, powinien wziąć ten model poważnie pod rozwagę w przypadku ewentualnego zakupu.

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy firmie Asus.

Zalety:

  • korzystny stosunek ceny do podzespołów,
  • komfortowy w pracy,
  • cichy i dobrze radzący sobie w złych warunkach oświetleniowych,
  • 3 lata gwarancji on-site,
  • rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa dostarczone przez producenta.

 

Wady:

  • zdecydowanie nie do gier,
  • mogłaby istnieć wersja z dyskiem SSD.

________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Related posts

Leave a Comment