Dwa Phablety i Tablet – nowości Nokii zaprezentowane w Abu Dhabi

O godzinie 9 czasu polskiego w Abu Dhabi rozpoczęła się konferencja Nokia World 2013. Zaprezentowane zostały nowe urządzenia z linii Asha i Lumia. Ponadto użytkownicy smartfonów pracujących pod kontrolą Windows Phone w końcu będą mogli cieszyć się aplikacjami takimi jak Vine oraz Instagram.

Lumia 1520 three750x300

Premiera nowych urządzeń nie była żadnym zaskoczeniem. Osoby śledzące portale technologiczne, mogły przeczytać o przeciekach dotyczących nowych smartfonów.

Portfolio Nokii zostało rozszerzone o kolejne urządzenia z linii Lumia – model 1520 oraz 1320. Słuchawka z wyższym numerem to 6-calowy olbrzym, za którego wydajność odpowiada najmocniejszy Qualcomm Snapdragon 800. Ciekawostką jest to, że obudowa opisywanego modelu została wykonana ze sztucznych materiałów, pochodzących z recyklingu. To powinno spodobać się ekologom. Jak to zwykle ma miejsce w przypadku Nokii, dostaliśmy doskonały 20 Mpix aparat oraz nowe oprogramowanie fotograficzne, o którym za chwilę.Lumia 1520 group shot 1

Lumia 1320 – również została wyposażona w 6-calowy ekran, pracujący w rozdzielczości 1080p. Niestety, producent zdecydował się umieścić w urządzeniu słabszy procesor – Snapdragon S4 Pro. Należy jednak pamiętać, że model jest ponad połowę tańszy od Lumi 1520 (339$/749$), dlatego też firma musiała zrezygnować z topowych podzespołów. Kolejną oszczędnością okazuje się aparat, gdyż w modelu 1320 znajdziemy jedynie 5 Mpix matrycę. Na szczęście wszystkie dodatkowe aplikacje i usprawnienia trafią do obydwu modeli jednoczenie.

Aplikacje – skoro już przy nich jesteśmy, należy wspomnieć, że Nokia wyposażyła nowe urządzenia w program Storyteller. Aplikacja, przy pomocy geo-tagowania zdjęć pozwala ułożyć z nich historię oraz wyświetlić ich miniatury w Here Maps. To nie koniec nowości dla miłośników funkcji fotograficznych. Finowie zapowiedzieli pojawienie się w Windows Phone Store, w przeciągu kilku tygodni oficjalnej aplikacji Instagram oraz Vine. Czyżby Nokia w końcu zaczęła łatać braki software? Całkiem możliwe, szczególnie, że oprócz wcześniej wspomnianych aplikacji dostaniemy dodatkowo Nokia Beamer (dzielenie się ekranem) oraz Flipboard.

Lumia2520 Hero750x300

To tyle jeśli chodzi o Phablety, lecz Nokia pokazała coś jeszcze… Tablet Lumia 2520. Tutaj należy się ładnie ukłonić, gdyż Nokia odwaliła kawał naprawdę dobrej roboty.

Jako powierzchnia robocza występuję tutaj 10.1-calowy dotykowy panel IPS LCD (Clear Black), pracujący w rozdzielczości 1080p. Tafla szkła to dobrze znane Gorilla Glass 2. Jeśli jednak, nie przepadacie za obsługą dotykiem, zawsze możecie nabyć dodatkowo Nokia Power Keyboard, w cenie 149 $. Za wydajność odpowiada jednostka Qualcomma- Snapdragon 800, taktowany zegarem 2.2. GHz, wraz z 2 GB pamięci RAM. Sprzęt potężny, lecz pamiętajmy o tym, że musi obsłużyć Windows w wersji RT… właśnie RT. Niestety, lecz nie znajdziemy tutaj pełnego Windowsa, a jedynie jego namiastkę w postaci interfejsu ModernUI.

Oczywiście, to nie jedyne nowości zaprezentowane na Nokia World 2013. Fiński producent pokazał również nowe urządzenia z linii Asha, o czym napiszemy w kolejnym artykule. 

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...