Elon Musk ostrzega przed zagładą spowodowaną rozwojem sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja pozostawiona samej sobie i nieobarczona regulacjami (zarówno rządowymi, jak i programowymi) może zacząć działać na niekorzyść ludzkości. Elon Musk radzi, aby uporządkować kwestie związane z rozwojowem SI już dziś. Nie warto czekać, na to, aż roboty zaczną nas zabijać.

Elon Musk

Zabijanie, mocne słowo, ale idealnie obrazuje ono to, co może stać się niebawem codziennością. Nie twierdzę, że sztuczna inteligencja w postaci robotów wyjdzie na ulice i zacznie robić z ludźmi “porządek”, ale nie można zakładać tego, że scenariusz jest nierealny. Właśnie na takie zagrożenia chce zwrócić uwagę sam założyciel SpaceX, Tesli oraz PayPala.

Elon Musk ostrzega przez sztuczną inteligencją

Sztuczna inteligencja sama w sobie nie jest niczym złym i groźnym. Przeciwnie, dzięki skomplikowanym algorytmom dziś możemy oszczędzać czas, zdrowie, a nawet pieniądze. SI otacza nas z każdej strony, co widać szczególnie na przykładzie przeróżnych usług internetowych. Nie mniej, SI choć pomocna, może w przypadku uzyskania autonomiczności stać się dla człowieka groźna. Według Elona Muska, dziś jest najodpowiedniejszy czas na podjęcie rozmów i związanych z nimi działań, które mogą uchronić nas przez czarnym scenariuszem. Scenariuszem, którego nie powstydziliby się twórcy Terminatora.

Elon Musk podczas National Governors Association Summer Meeting (Letnie Spotkanie Narodowego Stowarzyszenia Zarządców) zwrócił uwagę na wspomniane wcześniej zagrożenia. Rzeczony jegomość wyjaśnił w sposób stosunkowo przystępny, jak istotne dla kontroli rozwoju technologii sztucznej inteligencji jest stworzenie regulacji prawnych, określających zespół działań robotów i inteligentnych algorytmów.

Według Muska, ludzkość nie dostrzeże problemu zagrożenia, do czasu, w którym roboty chodzące po ulicach nie zaczną zabijać przypadkowych ofiar. Dziś wydaje się to nam nierealne, dlatego też nikt nie podejmuje jeszcze dialogu, którego efekty pozwoliłyby uchronić nas przed, jakby nie patrzeć realnym zagrożeniem. W kwestii tworzenia regulacji prawnych jesteśmy dość opieszali i w większości przypadku reagujemy dopiero w sytuacji, w której dzieje się coś złego. Tym razem jednak potrzebne są działania prewencyjne.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Elon Musk twierdzi, że nie zawsze zgadza się z wcześniejszym tworzeniem regulacji i ograniczeń, ale w przypadku sztucznej inteligencji sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tutaj brak “systemu wczesnego ostrzegania” może być katastrofalny w skutkach. SI potrafi się uczyć i bazować na zebranych doświadczeniach. Kiedy tylko “wyczuje”, że człowiek zamierza odciąć ją od danych, miejsc czy możliwości, może zacząć działać. Jak mniemam, nie będą to działania, które się nam spodobają.

Dziś SI to przede wszystkim oprogramowanie i algorytmy. Należy jednak brać pod uwagę to, że z czasem “wyewoluują” one w maszyny, czyli roboty. Powstrzymanie “oprogramowania” jest już sztuką niezwykle ciężką, co widać na przykładzie prób zwalczania wirusów komputerowych. Jak więc zamierzamy powstrzymać roboty? To może okazać się dla człowieka niewykonalne, dlatego już dziś powinno się podjąć odpowiednie działania prewencyjne, które ustrzegą nas przed scenariuszem rodem z filmów zagłady.

Z pełną wypowiedzią CEO Tesli i SpaceX możecie zapoznać się w filmie zamierzonym na serwisie YouTube, który podlinkowałem we wpisie, który właśnie czytacie.

Źródło: YouTube, TheVerge Foto: Pixelbay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...