ACEP Slide

Ewolucja kolorowego e-papieru – E-Ink udoskonala swoją technologię

„E-Ink”, największy producent tworzący ekrany do czytników, zapowiedział właśnie „Advanced Color e-Paper” (ACeP) – nowy, kolorowy panel, umożliwiający wyświetlanie obrazu w nawet 32 000 kolorach. Na urządzenia wyposażone w takowe ekrany przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

ACEP Slide

Podczas konferencji „Display Week 2016” w San Francisco przedsiębiorstwo „E-Ink” zaprezentowało nowe rozwiązanie – „Advanced Color e-Paper” – kolorowy panel umożliwiający wyświetlenie nawet 32 000 barw. To nieprawdopodobny skok technologiczny, gdyż „E-Ink Triton”, wcześniejsza wersja wyświetlacza, którą opracowała ta sama firma była w stanie wyświetlić tylko 4 000 kolorów.

Starsze ekrany „Triton” posiadały dwie warstwy, gdzie jeden piksel w danym kolorze przypadał na cztery szare. Natomiast wyświetlacze „ACeP” opierają się na zasadzie, iż jedna mikrokapsułka e-tuszu może przyjmować jeden z ośmiu kolorów, co pozwala uzyskać łącznie 32 000 barw i teoretycznie pokryć całe widoczne spektrum.

„ACeP” to na ten moment 20-calowe panele oferujące rozdzielczość na poziomie 2500×1600 pikseli, co daje gęstość 150 ppi. Współczesne czytniki osiągają z kolei wartość zagęszczenia o wartości 166-300 ppi. Drugim minusem nowego rozwiązania jest to, iż odświeżanie strony zajmuje tutaj o 2 sekundy dłużej. Nie należy się tym jednak przejmować, ponieważ wspomniana technologia trafi do masowej produkcji dopiero w 2018 roku i znajdzie zastosowanie jedynie w panelach przeznaczonych dla sektora reklamowego. To czy pojawi się również w tradycyjnych czytnikach, pozostaje kwestią otwartą.

http://www.youtube.com/watch?v=N2V9iuTW3sA

Koncern „E-Ink” jednocześnie ściga się z czasem, ponieważ „Amazon” pragnąc uniezależnić się od ekranów „E-Ink” pracuje nad własnym kolorowym e-papierem. Dowodem na to jest przejęcie firmy „Linquavista” zajmującej się pracami nad kolorowymi wyświetlaczami w technologii „Electrowetting”, która charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem na energię oraz lepszą czytelnością w słońcu niż ma to miejsce w przypadku LCD.

Istnieje, więc szansa na to, iż w niedługim czasie korzystanie z czytników stanie się bardziej komfortowe.

Źródło: Gizmag.com, Slashgear.com

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...