facebook750x300

Facebook 5.0 dla Androida z nowym UI? Tak, lecz nie dla wszystkich…

Coraz trudniej zrozumieć mi politykę Facebooka w zakresie wdrażania nowości. Ostatnia aktualizacja Facebook dla Androida wniosła poza mniejszymi zmianami jedną istotną rzecz – zupełnie odmienione UI. Niestety, nie wszyscy userzy mogą cieszyć się nowym wyglądem.

facebook750x300

 

To w sumie nic nowego, gdyż Zuckerberg przyzwyczaił nas już do stopniowego wdrażania nowych funkcjonalności. Udostępnienie nowego wyglądu ograniczonej liczbie użytkowników to swojego rodzaju test na „królikach doświadczalnych”. W ten sposób Facebook sprawdza poziom naszego zadowolenia, tudzież niezadowolenia z usługi.

Niestety, kryteria jakimi portal społecznościowy kieruje się przy dobrze mimowolnych „testerów” nie są jasne. W teorii jedynie osoby zainteresowane tematem, zapisane do grupy alfa/beta testów powinny otrzymać nowe UI. W praktyce, wspomniane osoby często zostają ze starym wyglądem, zaś użytkownicy stabilnego buildu aplikacji mogą poznawać nowy design Facebooka.

Całe szczęście,  należę do drugiej, uprzywilejowanej grupy. Dzięki czemu, już dziś mogę podzielić się z wami wrażeniami na temat odmienionego interfejsu aplikacji do obsługi najpopularniejszego serwisu społecznościowego.

Wygląd to kwestia gustu. Mi osobiście nowy wygląd się podoba. Jest bardziej intuicyjny spójny, a do tego cieszy oko. Aplikacja została podzielona na pięć zakładek, do których dostęp uzyskujemy poprzez przesunięcie palcem w prawo lub za pomocą odpowiedniej ikonki w górnej części programu.

Pierwsza to dobrze wszystkim znany newsfeed, czyli aktualności. Jest ładnie, ale zaraz zaraz. Gdzie podziała się możliwość wyboru pomiędzy najnowszymi i najpopularniejszymi wpisami? Nowa aplikacja została pozbawiona wspomnianej funkcji. Czyżby podobna sytuacja miała spotkać przeglądarkową wersję serwisu? Czas pokaże…

Drugą zakładkę zajmują kontakty, które również uległy segregacji, dając nam łatwy dostęp do najważniejszych wydarzeń, historii rozmów oraz podglądu wszystkich znajomych.

Kolejne zakładki to, jak nie trudno się domyśleć wiadomości, powiadomienia oraz „więcej”. Skupmy się na ostatniej karcie. Za jej pomocą odwiedzimy nasz profil, przejrzymy zaproszenia do znajomych, miejsca w pobliża czy aktualności ze stron. Ponadto, wspomniana zakładka gwarantuje nam łatwy dostęp do ustawień konta oraz aplikacji.

Dolna część aplikacji została zagospodarowana przez trzy przyciski służące udostępnianiu: statusów, zdjęć oraz aktualnej lokalizacji. Wygodne, prawda?

To wszystko, jeśli chodzi o zmiany w interfejsie, lecz jedno co można powiedzieć o nowej aplikacji to to, że pracuje zdecydowanie płynniej. Przez kilka godzin korzystania nie uświadczyłem ani jednego zacięcia co w przypadku Facebooka jest wręcz sukcesem, nawet w przypadku posiadania naprawdę mocnego smartfona.

To czy i kiedy odświeżony wygląd klienta serwisu społecznościowego Zuckerberga trafi do reszty użytkowników jest jedną wielką niewiadomą.

Dodaj komentarz

236 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?

Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy...