Facebook

Facebook będzie płacił wydawcom, ale od użytkowników nie weźmie ani grosza

Mark Zuckerberg, podczas rozmowy z szefem Alex Springer — Mathiasem Döpfnerem poruszył kwestię możliwości opłacania dziennikarzy tudzież wydawców za tworzenie treści premium na Facebooku. Brzmi kusząco? W mojej ocenie tak, zwłaszcza że nie oznacza to dla czytelników żadnych kosztów.

Facebook
fot. Facebook

Powiedzmy sobie jasno — Facebook już dawno przestał służyć nam głównie do sprawdzania, co słuchać u naszych bliższych i dalszych znajomych. Coraz częściej wykorzystujemy go jako źródło informacji, a co w mojej opinii nie jest niestety dobre. Gros mylących wpisów oraz śmieciowych treści potrafi zalać newsfeed, przez co strumień aktywności staje się nieczytelny i nieprzyjemny w odbiorze. Facebookowi brakuje sekcji, w której użytkownicy mogliby znaleźć interesujące materiały od sprawdzonych wydawców. Co ciekawe, Mark Zuckerberg już teraz rozważa stworzenie takiego miejsca, o czym rozmawiał z szefem Alex Springer.

Facebook zawalczy z Apple News+

To było łatwe do przewidzenia. Apple zapoczątkowało trend na artykuły wysokiej jakości, z którymi subskrybenci Apple News+ będą się mogli zapoznać za „jedyne” 9,99 dolara miesięcznie. Fakt, w przypadku Sadowników użytkownicy otrzymują dostęp do sporej liczby popularnych magazynów, ale konieczność uiszczania opłaty, jest dla wielu osób zniechęcająca. Zuckerberg zdaje sobie z tego sprawę i postanowił działać, o czym poinformował w rozmowie z szefem Alex Springer.

This year I'm hosting a series of discussions about the future of technology and society. This time I sat down with Mathias Döpfner in Berlin. He started his career as a journalist and he's now the CEO of Axel Springer, the largest publisher in Europe. We talked about the role quality journalism plays in building informed communities and the principles Facebook should use for building a news tab to surface more high quality news, including the business model and ecosystem to support it. We also discussed the privacy-focused vision I laid out for the future of social networking and the four ideas for internet regulation I published this weekend. These are important topics and I could have spent hours talking to Mathias about them. It's important to me that we help people get trustworthy news and find solutions that help journalists around the world do their important work.

Opublikowany przez Mark Zuckerberg Poniedziałek, 1 kwietnia 2019

Facebook zamierza stworzyć specjalną zakładkę, w której pojawią się wysokiej jakości artykuły od zaufanych wydawców oraz dziennikarzy. Istotne w całej sprawie jest to, że FB będzie wspomnianym twórcom płacić za dostarczanie treści. Dobrze, nie będzie to dosłowne wypłacanie wynagrodzenia, a udział w przychodach z reklam. To może, choć wcale nie musi, zrodzić pewnego rodzaju patologię

Jaką mamy pewność, że rzekome treści premium faktycznie będą wysokiej jakości artykułami, a nie tekstem tworzonym na potrzeby klikalności związanej z kasą z reklam? Tutaj jest pies pogrzebany, ale na ocenę pomysłu jest jeszcze za wcześnie. Choć nie pałam szczególną sympatią do CEO Facebooka, będę obserwował jego poczynania w tej kwestii. Możliwe, że usługa okaże się jednak atrakcyjna.

Źródło: Facebook

Dodaj komentarz

3834 More posts in artykuły category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....