Pagesef

Facebook Groups – atrakcyjny interfejs to nie wszystko

Klient najpopularniejszego serwisu społecznościowego to nie jedyna aplikacja od Facebook Inc. W portfolio Zuckerberga znajdziemy również Menager Stron, komunikator Messenger, launcher Home oraz Slingshot. Od wczoraj do wymienionych dołączyły również Grupy.

 

Pagesef

Jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę nie nadaje się do niczego – stwierdzenie prawdziwe, dlatego też cieszy mnie to, że Facebook wydaje wiele aplikacji, z których każda jest dedykowana konkretnemu zadaniu. Pomyślcie, co działoby się z i tak kiepską wydajnością Facebooka na smarfony, gdyby dołożyć do niego funkcjonalności z oddzielnych programów. Nie muszę chyba tłumaczyć, że aplikacja stałaby się nieużywalna w przypadku tych nie najdroższych modeli. Dobrze, to tyle moich rozważań, skupmy się na samym Facebook Group.

Screenshot 2014-11-20-06-29-42

Tytułowa aplikacja pozwala zarządzać grupami, które stworzyliśmy lub do których dołączyliśmy. Z jej poziomu możemy zarządzać tablicą aktualności np. naszego zespołu w pracy. Jest to rozwiązanie wygodne, lecz dotychczas mobilna strona tejże funkcji Facebooka praktycznie nie istniała. Opisywana aplikacja nadrabia ten brak.

Screenshot 2014-11-20-08-34-31

Interfejs programu idealnie wpisuje się w Material Design – animacje są przyjemne dla oka, zaś opcje podano w przystępny dla użytkownika sposób.  Nie rozumiem tylko dlaczego inne aplikacje, choćby klient Facebooka nie mogą wyglądać właśnie tak. Z pewnością zachęciłoby to do częstszego uruchamiania FB przez przeciętnego Kowalskiego.

Ekran główny programu został podzielony na cztery części. Pierwsza to nic innego jak lista grup, przedstawiona za pomocą okrągłych ikon. Z jej poziomu możemy dodatkowo tworzyć kolejne grupy. Po wybraniu jednej z nich zobaczymy strumień aktywności (chronologicznie posegregowane wpisy członków).

Screenshot 2014-11-20-08-39-58

Drugi panel w  całości zajmują powiadomienia, trzeci zaś pokazuje proponowane przez twórców apikacji grupy. Ostatni element jest swojego rodzaju centrum ustawień, z poziomu którego możemy np. zarządzać notyfikacjami.

Z racji wykonywanej pracy jestem zmuszony korzystać z nowych rozwiązań, raz lepszych, innym razem gorszych, ale już teraz czuję, że Grupy od Facebooka zostaną na moim smartfonie dłużej niż inne rozwiązania.

Dodaj komentarz

236 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?

Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy...